NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

W każdym razie, jeśli za pomocą interwencji endokrynologicznej nie uda się powstrzymać zarastania nóg i twarzy, trzeba uciec się do kosmetologii; aby zarost ten usuwać albo uczynić możliwie najmniej widocznym. Z góry zastrzec należy, że golenie zarostu na nogach jest ostatecznością, której lepiej unikać. Tak samo należy za wszelką cenę unikać golenia owłosionych okolic twarzy. Do dyspozycji młodych kobiet są przecież inne sposoby pozbywania się owłosienia.


Najprostszą metodą; którą można zastosować w przypadku, gdy zbędnych włosków jest niezbyt wiele; jest tlenienie zarostu, aby stał się bardzo jasny, a przez to mniej widoczny. Do tego celu używa się wody utlenionej 6- lub najwyżej 10-procentowej. Wodę utlenioną 6-procentową przygotowuje się mieszając 6 ml perhydrolu (30-procentowego) z 24 ml wody 1 17 destylowanej; 10-procentową wodę utlenioną uzyskuje się mieszając jedną część perhydrolu z dwiema częściami wody (wszelkie manipulacje z perhydrolem 30-procentowym należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż ma on właściwości żrące i nawet wybuchowe; roztwory perhydrolu należy trzymać w ciemnych butelkach światło i wstrząsanie powodują szybki rozkład perhydrolu i utratę mocy). Z buteleczki nalewa się do małego kieliszka niewielką ilość płynu która wystarczy na jednorazowe użycie, i bezpośrednio przed użyciem dodaje się 1-2 krople amoniaku. Na szklaną bagietkę nawija się trochę waty, macza w roztworze i smaruje włoski, starając się jak najmniej dotykać skóry. Po upływie 10 min. zmyć wszystko wodą i mydłem oraz wetrzeć odrobinę łagodnego kremu, np. Nivea. W ten sposób można utleniać (odbarwiać) zarówno włosy na nogach, jak na górnej wardze i brodzie. Zabieg należy powtarzać raz na 1-2 tygodnie. Włoski bardzo jasne i niezbyt gęste są wtedy praktycznie niewidoczne, a ponadto woda utleniona powoduje stopniowe ich wykruszanie się.

Powiązane artykuły

Budowa skóry

Skóra właściwa jest zbudowana zupełnie odmiennie. Jest to warstwa zawierająca stosunkowo niewiele komórek łącznotkankowych, dużo zaś substancji międzykomórkowej a przede wszystkim dużo włókien. Jedne z nich, włókna klejorodne przebiegają pęczkami w różnych kierunkach. One stanowią o mechanicznej wytrzymałości skóry. Inne, zwane sprężystymi, przebiegają pojedynczo, także w różnych kierunkach i odznaczają się rozciągliwością i kurczliwością. Dzięki […]

Osobliwości młodej skóry

Skóra jak każdy narząd ulega w miarę upływu lat ewolucji. Dzieci mają skórę na ogół delikatną, niezbyt grubą, dobrze napiętą, bardzo elastyczną, dobrze nasyconą płynem tkankowym i umiarkowanie natłuszczoną.