Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

Dziewczęta i młode kobiety cierpią niekiedy na nadmierne owłosienie okolic, w których prawidłowo powinien występować jedynie niedostrzegalny prawie meszek.
Z rozmaitych powodów zaczynają dość obficie zarastać przedramiona, nogi (podudzia i uda); górna warga, broda, okolice brodawek piersiowych czasem też okolica mostka i linia łącząca pępek ze spojeniem łonowym (tzw. linia biała).


Układ owłosienia zależy od płci. Owłosienie uznaje się za trzeciorzędną cechę płciową (wraz z charakterem i wysokością głosu, budową kośćca i paroma innymi cechami), w odróżnieniu od determinujących płeć cech pierwszorzędnych (jajniki jądra) oraz cech drugorzędnych (zewnętrzne narządy płciowe).
Pojawienie się nieprawidłowego owłosienia u dziewcząt i kobiet może być więc wyrazem pewnych zaburzeń hormonalnych. Dlatego matka dziewczyny, u której zaczyna pojawiać się zarost na nogach lub przedramionach albo na wardze górnej, powinna nie odkładając sprawy na później zaprowadzić córkę do lekarza endokrynologa. Wczesna interwencja lekarska może czasem zapobiec rozwojowi zbędnego owłosienia i przywrócić prawidłowy rozkład włosów na skórze. Ale nie zawsze w licznych przypadkach nawet lekarz endokrynolog nie może pomóc. Co prawda, nadmierne owłosienie może być wyrazem także dziedziczonych cech rasowo-antropologicznych, np. kobiety kaukaskie mają z reguły widoczne wąsiki, a często także zrastające się nad nosem brwi.

Top