Młoda mężatka

Młoda mężatka jest „osobą jakby stworzoną dla mody i moda tez dla niej jest tworzona. Chociaż linia podziału między elegancją młodej panny i młodej mężatki ma skłonność do zacierania się, młoda panna stara się jeszcze – nie zawsze wprawdzie – utrzymywać pewne tradycje skromności i powściągliwości w ubiorze. Jej suknie balowe są mniej dekoltowane, kształty mniej uwydatnione i mimo ewolucji obyczajów, poczuje się ona całkowicie samodzielną dopiero z dniem zamążpójścia, choć wtedy właśnie (co za paradoks!) traci w dużej mierze swą niezależność.
Z czego składa się garderoba młodej mężatki nazajutrz po weselu?
Z kostiumu wełnianego (np. z tweedu lub flaneli) na codzień i do podróży i ew. kostiumu czarnego z wełny (np krepy) lub z tkaniny mieszanej z wełny i jedwabiu
Z płaszcza wełnianegó i futra lub kurtki z futra o włosie długim lub krótkim, zaleznie od mody, gustu, no i budżetu.
Na wiosnę w mieście, kiedy słońce już dobrze przygrzeje może przydać się suknia do wychodzenia bez płaszcza. Odpowiednie tu będą tkaniny zwane „kurzą stopką lub pepitą, krata albo tez inne w kolorze granatowym, sza¬rym lub beżowym; stosownie do mody suknię można przybrać tkaniną białą na następną wiosnę będzie więc z niej pożytek co najmniej przez dwa sezony.
W małym miasteczku lub na wsi suknia taka jest niepotrzebna, tak samo jak i czarny kostium; można je zastąpić przez suknię dwuczęściową z wełnianego jersey, bardziej praktyczną.
Młodej mężatce niezbędna jest też suknia popołudniowa, tzw. coctailowa, która może służycćjako wizytowa, do teatru, restauracji itp. We własnym interesie radzę wybrać suknię dwuczęściową, ew. z dodatkowym bolerem (pelerynką), dość obszerną, z shantungu, tafty, faille itp. Wskazane byłoby również zaopatrzenie się W prawdziwą suknię balową. Do tego celu może służyć suknia ślubna; zamiana stanika białego na kolorowy – nie będzie trudna.
Latem potrzebne są lekkie suknie lniane, bawełniane gładkie lub drukowane, z piki lub organdyny.
Nie wszystkie kobiety mogą sobie pozwolić na kosztowne dodatki, co nie znaczy jednak, że trzeba się ich wyrzekać. Bez wątpienia, wiele kobiet wolaloby nosić biżuterię prawdziwą zamiast sztucznej. Jednak i sztuczne klejnoty, nie będące naśladownictwem prawdziwych, bywają często bardzo gustowne i mają w sobie urok mody, upiększając pulower lub suknię. Zresztą – wiele móżna znaleźć dodatków zdobiącyćh strój po cenie przystępnej dla każdego; Wystarczy tylko wybrać z gustem i rozwagą, odpowiednio do ich przeznaczenia Dodatki te uzupełnią całosc toalety i nadadzą jej nową wartość oraz szyk osobisty.
Kapelusze – należy pozostawić młodym pannom, zwyczaj chodzema z meosloniętą głową Męzatce bez kapelusza brak „wykonczeniau, chociazby nosiła w uszach duze perły, klipsy lub kolczykt
Kapelusze nie muszą byc ekscentryczne lub kosztowne Berety, toki, turbany wystarczą dla nadania sylwetce ostatecznego „szlifu, jakiego zazwyczaj żąda dobry kraniec „Dlaczego pani chodzi bez kapelusza? Nie będzie pam nigdy naprawdę elegancka na ulicy, jezeli pani me włozy dla calosci któregoś z tych skromnych kapeluszy. W jakich pani jest tak bardzo do twarzy.
Proszę zastanowic się nad tymi słowami Christiaiia Diora (ort to bowiem zwykł tak mawiać i wyciągnąć z nich odpowiedni wniosek.
Trzeba dodac, ze kapelusz chroni ondulację, szczegolnie zimą, nic bowiem nie może tak potargac włosow, jak wiatr i wilgoć.
Pulowery, szale, rękawiczki, torebki – Pulowery, szale, chustki, bluzki wybieraj w miarę potrzeby, stosownie do mody detale te swiadczą o twym smaku. Ładny szal jedwabny, bluzka z nylonu pulower w rzadko spotykanym odciernu potrafią rozjasnić nawet banalny kostium.
Nie zapominaj tez o rękawiczkach. Powinny byc dobrane do torebki, obuwia, szala lub kapelusza. Całość dodatkow powinna harmonizować z tłem, jaki stanowi kostium lub suknia. Twoja elegancja będzie wtedy bardziej subtelna
Biżuteria – Klejnoty są zawsze ozdobą. Naszyjnik może zastąpic szal. Najbardziej kobiecy, klasyczny naszyjnik z pereł (jedno lub kilkirzędowy) ozdobi zwykły pulower czarny. Pery prawdziwe czy te sztuczne mozesz nosić od rana do wieczora, zawsze są stosowne.
Pierscionka zaręczynowego i obrączki nie zdejmuje się. Obrączkę, przeważnie złotą, nosi się na serdecznym palcu lewej ręki. Od wewnątrz zwykle jest wygrawerowana data i lub inicjały.
Jeżeli masz jeszcze inne pierścionki, nosi się je odpowiednio do pory dnia i sukni, którą nosisz. Na jednej ręce można mieć najwyżej dwa pierścionki. Przed południem do ubioru wełnianego nie nosi się drogich kamieni, stosowne są one raczej wieczorem przy świetle elektrycznym. Natomiast biżuteria metalowa łańcuszki złote i srebrne, bransoletki, łańcuszki z medalionami itp nadają się bardzo dobrze do kostiumu i do swetrów.

Powiązane artykuły