Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

Ale preparaty kosmetyczne mogą szkodzić także w; inny sposób. Jak istnieją uczulenia na różne substancje,, pokarmy, leki, chemikalia itp., tak samo spotyka się wcale nierzadko chorobliwą nadwrażliwość na niektóre. składniki preparatów kosmetycznych. Pomijając najjaskrawsze (1 na szczęście rzadkie) przypadki złego znoszenia nawet wody i mydła, najczęściej zdarzają się objawy alergii na szminki, kremy i farby do włosów. W zetknięciu i nimi organizm uczulony reaguje ostro na najmniejsze nawet ilości i na najsłabsze stężenie tego preparatu: wystąpić może obrzęk, świąd, zaczerwienienie, pokrzywka, spryszczenie. Czasami trudno wykryć, jaki kosmetyk zaszkodzi, na jaki składnik jest uczulona dana osoba: czy na  próbkę kremu (wazelinę, eucerynę, lanolinę, wosk, olej, olbrot, alkohol cetylowy) albo płynu (barwnik, substancja zapachowa, olejek eteryczny) szminki lub farby do włosów. W takich przypadkach jedynie wizyta u lekarze, staranny wywiad i specjalne próby naskórkowe z poszczególnymi substancjami, wchodzącymi w rachubę, może doprowadzić do wykrycia substancji uczulającej („alergenu”), co pozwoli w przyszłości wyeliminować tę substancję z arsenału używanych kosmetyków.


W kosmetyce jednak, jak w medycynie, lepiej zapobiegać niż później leczyć! Każda kobieta może i powinna sama najpierw wypróbować nowy kosmetyk i upewnić się czy jej nie szkodzi. Uproszczona, lecz zupełnie skuteczna: próba jest dziecinnie prosta: wystarczy wetrzeć odrobinę dotychczas nie używanego kosmetyku (szminki, tuszu, zmywacza, henny itd.) w mały obszar skóry wielkości 10-groszówki miejsce wtarcia można osłonić prestoplastem, choć nie jest to konieczne. Następnie ogląda się to miejsce po godzinie, a powtórnie po upływie doby. Jeśli wystąpią takie objawy, jak obrzęk, zaczerwienienie, ból lub spryszczenie, będzie to dowód.:uczulenia na dany kosmetyk, a więc używać go nie wolno; jeśli nie wystąpią można go stosować bez obawy. Najlepszym miejscem do przyłożenia próbek jest okolica poniżej pachy lub poniżej piersi, albo wewnętrzna powierzchnia podrażnienia. Próbki farby do włosów przykłada się zazwyczaj za uchem. Przy sposobności można próbnie pofarbować jeden niewielki kosmyk włosów z boku lub z tyłu głowy i przekonać się, jaki kolor się uzyska. Ale to tylko uwaga marginesowa: nie należy raczej farbować włosów przed 20 rokiem życia.
W końcu trzeci rodzaj szkodliwości kosmetyków wynikać może z nieumiejętnego stosowania preparatów; np. krem nawilżający (chłodzący), nieszkodliwy latem, na plaży, może :okazać się bardzo szkodliwy zimą, w czasie mrozu. Przeciwnie, przetarcie twarzy lub tułowia wódą kolońską jest szkodliwe tylko na plaży zawarty w wodzie kolońskiej olejek bergamotowy w połączeniu z potem uczula skórę na działanie intensywnego światła słonecznego, powstają nieestetyczne, brunatne plamy, których pozbyć się nie jest łatwo. Ta sama farba do włosów może wyrządzić duże szkody, gdy się ją stosuje nieumiejętnie, a stosunkowo mniejsze szkody, gdy stosuje ją sumienny fryzjer – dobry fachowiec.

Top