Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

Do emulsji zalicza się także kremy oczyszczające, zwane z angielskiego „cleaner” albo ;„cleansing cream”:albo „make-up remoyer”, czyli „oczyszczacz” lub „usuwacz szminek”. Do środków usuwających makijaż należą także zmywacze płyny tonizujące, stanowiące roztwory wodnoalkoholowe rozmaitych środków: ałunu, chlorofilu i innych preparatów odkażających i ściągających. Płyny te, zwane potocznie tonikami do skóry, służą do zmywania emulsji oczyszczających i resztek makijażu; które oparły się działaniu tych emulsji; Dlatego demakijaż obejmuje kolejne zastosowanie śmietanki kosmetycznej albo mleczka, albo kremu oczyszczającego, następnie płynu tonizującego i na koniec spłukanie wodą.
Usuwanie makijażu należy rozpocząć od oczu: okolice oczu pokryć tłustym kremem, który po kilku minutach usunąć tamponem z waty, zwilżonym wodą. W razie konieczności zabieg ten powtarza się 2, a nawet 3 razy po kolei. Następnie natrzepać palcami krem albo śmietankę lub mleczko na resztę twarzy – od żuchwy w górę iw dół, lekkimi okrężnymi ruchami, a także od skroni ku środkowi twarzy. Po kilku minutach preparat oczyszczający usuwa się tamponem waty zwilzonym czystą letnią wodą Następnie cały zabieg powtarza się raz jeszcze.
Dobrze jest za pierwszym razem użyc kremu (cleansing cream) lub śmietanki, za drugim mleczka kosmetycznego. Dopiero teraz natrzepuje się twarz tonikiem albo płynnym zmywaczem, który powinien wsiąkać w skórę przez kilka minut. Na koniec spłukać twarz czystą wodą. Taki demakijaż nie zwalnia od porannego mycia twarzy.
Po zwykłym małym codziennym ograniczonym makijażu można się obejść wodą I dobrym mydłem, rezerwując opisane powyżej skomplikowane zabiegi na wyjątkowe przypadki użycia obfitego makijażu na wielkie okazje: bal karnawałowy, wesele, sylwestra.


Niebezpieczeństwa używania i nadużywania kosmetyków
Nadużywanie, a nawet tylko używanie środków kosmetycznych kryje w sobie pewne niebezpieczeństwa, o których wspomniano tylko częściowo tylko mimochodem. Jeden rodzaj niebezpieczeństw to zaburzenia, które środki kosmetyczne, a zwłaszcza upiększające, wywołują w prawidłowej fizjologii skóry, włosów, paznokci. Naskórek pokryty kremem, pudrem, różem, nie mówiąc już o kryjących podkładach; ani nie oddycha prawidłowo, ani nie złuszcza się należycie, a więc nie odnawia się bez przeszkód, ani nie wydziela jak należy, ani nawet nie korzysta we właściwej mierze ze światła, z wilgotności atmosferycznej I innych czynników zewnętrznych.
Paznokcie stale pokrywane emalią niszczeją; wysychają nadmiernie wskutek działania zmywaczy, stają się kruche, łamliwe, rozdwajają się.

Top