Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

 Demakijaż
Słowo to oznacza usuwanie makijażu, co jest czynnością o wiele ważniejszą niż makijaż i łatwiejszą zarazem od niego. Można by nawet z całą racją udowodnić że podstawą makijażu jest demakijaż. Makijaż bowiem dopuszczalny jest przy zdrowej skórze twarzy, a przywrócenie skórze stanu równowagi i zdrowia nie jest możliwe bez starannego demakijażu. Krótko mówiąc: gdy tylko kończy się „występ”, na który młoda kobieta zdecydowała się umalować twarz należy natychmiast po powrocie do domu albo po rozejściu się zaproszonych gości najstaranniej usunąć z twarzy wszystkie szminki, tusze, pudry i podobne środki upiększające. Jeśli nawet był to tylko mały makijaż (usta i ewentualnie oczy), to i tak należy w dniu usunąć go z twarzy i to, jeśli możliwe, nie czekając wieczora, a najpóźniej wieczorem przed snem.


Ułożenie się do snu bez demakijażu jest niechlujstwem i brakiem rozsądku zarazem, którego nie tłumaczy ani zmęczenie, ani brak czasu. Można iść spać bez kolacji, ale nie bez umycia sięi bez demakijażu.
Może młode Czytelniczki zdziwią się ispytają: „Poco mówić o demakijażu, skoro tak czy inaczej mycie twarzy załatwia całą sprawę?” Otóż nie bardzo. Owszem, Woda i mydło wystarczą na co dzień, wystarczą do zmycia nawet szminki i pudru, ale po większym makijażu (na szczególną okazję) woda F mydło okażą śię niedostateczne. Skomplikowany charakter i rozmaitość środków upiększających wymagają stosowania także skomplikowanych zmywaczy. Należą do nich emulsje o różnej konsystencji, zwane mleczkami, śmietankami; zawierają one w odpowiednim rozproszeniu fazę wodną i fazę olejową oraz emulgatory. Emulsje te umożliwiają oderwanie od skóry ćząsteczek barwników, rozpuszczenie potu i zemulgowanie łoju, a wraz z tym usunięcie brudu, złuszczonych komórek oraz nie wchłoniętych składników kremów i podkładów.

Top