MAKIJAŻ

Z punktu widzenia technicznego usta można malować szminką w kształcie batonika, pędzelkiem, ołówkami lub kilkoma sposobami równocześnie. Uważa się, że usta o kształcie regularnym najlepiej jest malować obrysowując kontury czerwieni warg, ołówkiem konturowym i wypełniając wewnątrz konturów szminką w formie batonu. Kontur można też namalować pędzelkiem.
Jeśli usta są zbyt wąskie to ołówkiem konturowym rysuje się nowy kontur o 1-2 mm poszerzający zarysy naturalne, a wnętrze wypełnia się szminką. Jeśli przeciwnie – usta są zbyt pełne, można brzeg czerwieni warg zatuszować płynnym pudrem, a kontur narysować nie dochodząc do zewnętrznej granicy czerwieni warg. Teraz wnętrze tego pomniejszonego konturu wypełnia się malując szminką.
Często spotyka się usta o zbyt wąskiej górnej wardze tę wadę można usunąć bądź przez rozszerzenie konturu górnej wargi poza obrys naturalny, bądź drogą malowania górnej wargi szminką odrobinę ciemniejszą. Można też w razie konieczności wyrównania znaczniejszej dysproporcji zastosować obie metody łącznie.
Według tych samych zasad koryguje się asymetrię warg, opadające kąciki ust, a także wszelkie inne odchylenia od prawidłowego kształtu ust.


Jeśli wargi są pobrużdżone,co zdarza się nawet w młodym wieku, to przed pociągnięciem szminką. barwną należy je pokryć specjalną kredką bezbarwną („zaszpachlować”). Ale dziewczęta o takich wargach powinny raczej malować usta możliwie rzadko.
Jedną z zasad  malowania ust jest jednakowa barwa ołówka konturowego (lub farby konturowej) i szminki. Tylko dla osiągnięcia specjalnych efektów używa się barw zróżnicowanych. Ogólną zasadą jest także zharmonizowanie koloru ust z kolorem emalii do paznokci, kolorem sukni, a nawet oczu i włosów, np. piwnooka blondynka lepiej wygląda z ustami jasnoróżowymi, niebieskooka brunetka z kolorem ust karminowym, podczas gdy rudowłosej lepiej odpowiada kolor wrzosu.
Wieczorem, przy oświetleniu sztucznym, używa się pomadki do ust w kolorze ciemniejszym niż zadnia.
Bardzo ważnym elementem: upiększania twarzy jest makijaż oczu. Składa się nań malowanie brwi i rzęs oraz barwny cień na powiekach. I znów pominięte tu zostaną szczególne i zmienne wskazania mody, a omówione jedynie niektóre zasady korekcji wyglądu oczu.

Powiązane artykuły

HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

W celu zwalczania nadmiernej potliwości i jej skutków należy co wieczór, po zwykłej kąpieli ogólnej, wymoczyć nogi w miednicy ze słabym (jasnorózowym) roztworem nadmanganian potasu. Roztwór sporządza się w sposób następujący do 025 litrowej butelki wsypać 2 g nadmanganianu potasu w kryształkach i wlać szklankę ciepłej wody. Po upływie doby zawartość można skłócić i uzyskać […]

Chirurgia estetyczna

Jeśli chodzi o twarz, to operacje estetyczne u młodych ludzi wskazane są wyłącznie w przypadkach znaczniejszych deformacji i dysproporcji. Nieznaczne wady estetyczne u dziewcząt i kobiet można poprawić umiejętnym makijażem i odpowiednim uczesaniem. Już wspomniano o makijażu korygującym usta i oczy. Cokolwiek zbyt krótki łub zbyt długi, albo zbyt gruby, nos nadają twarzy charakter i […]