MAKIJAŻ

Rozpowszechniony termin „makijaż” no oznaczenie malowania twarzy stanowi polską fonetyczną transkrypcję francuskiego słowa „maquillage”, które oznacza „malowanie”, ale także „fałszowanie”.Używa się także czasem angielskiego wyrażenia „make up” (wymowa: mejkap), Makijaż obejmuje liczne czynności prowadzące do upiększenia twarzy, podkreślenia jej używa, uwypuklenia tego, co w niej ładne, tuszowania, stonowania lub zatarcia tego, co ją szpeci. Makijaż wykorzystując właściwości barw – I ich połączeń oraz prawa rządzące złudzeniami optycznymi pozwala też pozornie zmienić kształt twarzy i jej części składowych, np. powiększyć (pozornie) oko, zwęzić lub rozszerzyć czerwień warg, skrócić lub wydłużyć nos itd.
Makijaż stanowi trudną sztukę,w której można osiągnąć -wyżyny mistrzostwa, ale którą w -pewnym elementarnym zakresie może opanować każda kobieta.


Co prawda, dziewczęta 16-1etnie chciałyby nieraz wyglądać poważniej (co nie świadczy najlepiej o rozsądku).
Młoda kobieta powinna stosować makijaż nie tylko z największym umiarem raczej za mało niż za dużo i za rzadko niż za często, ale również dopasowywać makijaż do własnej urody, do panującej mody i do okoliczności. Inny jest bowiem makijaż na niedzielną popołudniową przechadzkę, inny do teatru, jeszcze inny na bal w karnawale; młoda pracownica biurowa albo młoda studentka nie powinna robić z siebie w pracy lub na uczelni aktorki ani tym mniej kociaka (żeby nie rzec kokoty), ale ta sama młoda kobieta nie musi na bal malować się tak samo skromnie jak do pracy, bo istnieje obawa, że dzisiaj już kopciuszka nikt nie dostrzeże. A więc w dziedzinie makijażu potwierdza się ogólna zasada: trzeba wiedzieć, gdzie co można i co wypada. .
W warunkach pracy lub wyższej uczelni (o szkole średniej nie mówi się tu w ogóle) wypada co najwyżej mieć cokolwiek pociągnięte usta i bardzo dyskretnie powieki oraz przyciemnione brwi i rzęsy. Ale bardzo nieznacznie, bardzo niejaskrawo i wcale niekoniecznie. Używanie pudru należy ograniczyć jak najbardziej, kremów i podkładów nie stosować wcale.
Nie można tutaj doradzać najstarszym spośród naszych Czytelniczek, rodzaju makijażu, gdyż zależy to od mody, a pisma poświęcone urodzie kobiecej publikują kilka razy do roku aktualne wskazówki. Cokolwiek w tym miejscu zostałoby napisane na ten temat dzisiaj, byłoby już od dawna nieaktualne w chwili, gdy książka znajdzie się w rękach Czytelników. Można jednak sformułować kilka zasad makijażu zmierzającego do poprawienia wyglądu twarzy przez optyczne złagodzenie lub ukrycie pewnych dysproporcji jej budowy lub wad jej elementów składowych. Kluczową pozycję zajmuje w tym względzie makijaż ust i oczu.

Powiązane artykuły

Zęby

Zęby odgrywają wyjątkowo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i estetyki.

HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

Z anatomicznego punktu widzenia budowa nogi, czyli kończyny dolnej, podobna jest do budowy kończyny górnej. Tutaj także szkielet kostny składa się z 30 kości: jednej kości udowej, najpotężniejszej kości „rurowej” szkieletu człowieka, dwu koki goleni, czyli podudzia (kości piszczelowej grubszej i kości strzałkowej cieńszej), małej kości uzupełniającej staw kolanowy, zwanej rzepką, siedmiu kości stępu (wśród […]