Macierzyństwo

Jest to wielkie wydarzenie w życiu każdej kobiety. Wiele kobiet oczekuje na nie z radością, obiecując sobie po nich różne cudowności, inne kobiety są pełne lęku, ale żadna nie jest obojętna. Należy zachować pewną ostrożność, jeżeli chce się unikać skutków ciąży dla wyglądu sylwetki.
Skóra wymaga szczegolnej troskliwności. Poradź się lekarza, jak uniknąć rozluźnienia tkanek. Zapytaj go rownież, czy możesz uprawiac sporty i jakie? Pływanie, chociaz jest to doskonałe ćwiczenie, nie zawsze będzie dozwolone wprawdzie stracisz chwilowo swą wysmukłość, ale staraj się zachować giętkosc to ułatwi ci poród. Grozą ci żylaki! Unikaj w miarę możliwości w czasie ciąży dłuzszego pozostawama w pozycji stojącej. Leżąc używaj metod stosowanych przez „gwiazdy z Hollywoodu w celu rozluznienia nuęśni jedna poduszka pod kolanami, dwie poduszki pod stopami, które znajdują się wyżej niż głowa
Czy odzyskam swoją talię? Pytanie to zadają sobie z niepokojem młode kobiety, obserwując bezlitosne zniekształcenie swej sylwetki. W większości przypadków zależy to tylko od samej kobiety. Zaraz po połogu powinna się zważyć. Jezeli przybyło kilka kilogramow, poradzić się lekarza, który udzieli wskazówki, jak schudnąc – bez zmęczenia. Jeżeli sama karmisz, poczekaj do chwili odstawienia dziecka od piersi, aby znowu stać się szczupłą
Ubiory w okresie ciąży. Przede wszystkim należy. tu wymienić nie w okresie unikniony kaftan, który stał się jakby mundurem kobiet będących w ciąży.
Niektóre z nich noszą ten kaftan, niczym sztandar: chcą „całemu otoczeniu obwieścić swą nową dostojność. W ten sposób kaftanik, którego zadaniem miało być maskowanie pogrubionej talii, wymownie ujawnia tajemnicę przyszłego macierzyństwa.


Są oczywiście i takie kobiety, które za swój punkt honoru uważają pozostanie szczupłą aż do końca. Ich pragnieniem jest usłyszeć z ust przyjaciółki okrzyk: „Jak to robisz? Przecież zupehuie nie widać, że jesteś w ciąży!”
Postawa taka jest ze strony kobiety nie tylko niedorzeczna, ale wprost karygodna. Jeżeli bowiem przyszła matka ściska się w talii i głodzi, czyni to z krzywdą dziecka, które nosi w swym łonie. Powinna myśleć przede wszystkim o zdrowiu i piękności swego potomka, zanim zacznie troszczyć się o swoją własną linię.
Z reguły można nosić zwykłe suknie podczas pierwszych czterech miesięcy ciąży, poszerzając je stopniowo w pasie. Należy unikać sukien udrapowanych na biodrach i na gorsie, sukien obcisłych oraz wszystkiego, co trzyma się tuż przy linii ciała.
Bardziej wskazaiie będą suknie dość obszerne, plisowane w skosie, spódnice z krytymi fałdami, luzne pulowery beż paska, swetry oraz luźne kurtki i palta.
Z początkiem piątego niesiąca należy przygotować suknię z bluzą o polach zachodzących jedna na drugą z lekkiej tkaniny (np. krepa z wełny lub. jedwabiu) w kolorze pastelowym lub półciemnym. Sprawa koloru jest tu dość ważna, nie zaleca się np. koloru czerwonego, natomiast wskazane będą stonowane kolory szare, beżowe, niebieskie i tabaczkowe, które dobrze łączą się z czernią.
W ostatnich miesiącach nie dopasowywac spódnic w talii, najlepiej nosić je wtedy na szelkach. Powróćmy jeszcze do kaftanów. Jeżeli mają duże „kołnierze marynarskie, mogą je nosić tylko bardzo młode kobiety. Bez kołnierza, ze swobodnym wykrojem w szyi, gą być” czarujące latem, jeśli są skrojone w kimono z „rękawem krótkim lub półdługim i uszyte z tkaniny drukowanej O drobnym wzorze.
Na zimę natomiast szyjemy je z miękkiej wełny (pachy powinny być nisko wszyte) z wycięciem tuż przy szyi lub z małym stojącym kołnierzykiem, stosownie do mody.
Warto się zaopatrzyć w dwa lub w trzy takie kaftany, aby nie sprawiały wrażenia munduru. W okresie ciąży należy szczególnie dbać o siebie. W tym czasie kobieta staje się niezręczna, łatwo zaczepia o coś i rozdziera suknię, szybko się męczy, toteż chęć zachowania elegancji przychodzi jej z niemałym trudem.
Szale – Obok zwykłych chustek noszone są lszale, które spowijają figurę i maskują chwilowe zniekształcenia talii.
Obuwie – Od obuwia zależy utrzymaniu równowagi. Zaniechaj więc chwilowo noszenia obuwia na wysokich obcasach, niepewnych i niebezpiecznych, oraz na podeszwach, które stają się śliskie podczas deszczu. Chroń się przed upadkiem, który może być zgubny dla dziecka i dla ciebie!
Nie używaj jednak obuwia na podeszwach zbyt płaskich, ponieważ przy przejściu z obcasa wysokiego może to spowodować osłabienie stopy. Ponadto obuwie powinno być dość szerokie i wygodne, aby cię nie uciskało, jeżeli stopy nabrzmieją w ciągu dnia. W razie potrzeby noś obuwie o pół numeru większe niż zwykle.
Bielizna: Noś specjalny pas, zalecany przez lekarzy z fiszbinami i sznurowany. Jeżeli źle się czujesz w takim pasie, używaj innego z tkaniny gumowanej, sznurowany na boku. Pas zdejmuj, kładąc się na spoczynek. Ciąża wpływa na jędrność i kształt piersi nawet tych kobiet, które nie mogą karmić. Wskutek napływu pokarmu piersi stają się ciężkie i opadają, dlatego należy je podtrzymywać, używając do tego dobrego biustonosza.

Oczywiście w okresie ciąży nie powinno się nosić piżamy, spodni i szortów, z chwilą gdy ciąża staje się widoczna.

Po rozwiązaniu – nie trzeba się niepokoić, jeżeli po wstaniu z łóżka obwód talii nie będzie jeszcze normalny. Miej zaufanie do cudownej elastyczności kobiecego ciała i uzbrój się w cierpliwość. Możesz pomóc naturze stosując co dzień rano odpowiednią gimnastykę, ale nie możesz się przy tym męczyć. Skuteczność gimnastyki zależy tylko od jego regularności.

Powiązane artykuły

Młoda panna vs. elegancja

Jest to jeszcze podlotek, ale już bliski życia kobiecego. Wystarczy jedno spotkanie. Ona wie o tym. Jej postawa ulega też zmianie, a jej myśli skierowane są ku przyszłości, którą przeczuwa, lecz której nie zna jeszcze.