Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > Jak wyglądają zrównoważone posiłki?

Jak wyglądają zrównoważone posiłki?

Zdecydowane NIE dla połączenia „cukier+tłuszcz”!
ŁAKOMSTWO JEST „PASKUDNYM GRZECHEM”, LECZ TRZEBA TO PRZYZNAĆ BEZ POCZUCIA WINY WSZYSCY GO DOŚWIADCZAMY, GDYŻ PRAGNIENIA I PRZYJEMNOŚĆ SĄ CZĘŚCIĄ NASZEGO ŻYCIA.
Dlaczego mam niepohamowaną ochotę na słodycze?
Łakomczuchy czerpią przyjemność z doznań smakowych, których dostarczają im zwłaszcza słodycze, miło pieszczące podniebienie (mało kto woli kapustę od czekolady!).
Cukier daje „poczucie bezpieczeństwa”: przypomina dzieciństwo, a nawet okres życia płodowego…Wiadomo, że od czwartego miesiąca płód połyka wody płodowe i potrafi odróżnić smak, zwłaszcza słodki. Noworodek przybiera zadowoloną minę, gdy na język kapniemy mu odrobinę czegoś słodkiego, a krzywi się na kwaśny smak.
Lecz ty nie jesteś już niemowlęciem. Nie ma powodu, by chować się za doniesieniami naukowymi, które mają dać ci prawo do bezkarnego opychania się! Za obżarstwo płaci się dodatkowymi kilogramami. Bezsensowna jest wiara, że istnieją produkty, które w jakiś magiczny sposób sprawiają, że się chudnie lub przeciwnie — tyje, Jedynie sposób i ilość, w jakiej je zjadasz, ma na to wpływ, a nie one same.
Dlaczego smakują mi rzeczy,
które zawierają duże ilości tłuszczu?
Nie tylko rzeczy słodkie są bardzo smaczne, te tłuste także: tłuszcz podnosi smak wielu potraw. Wędliny, frytki, orzeszki są bardzo dobre, lecz zbyt często znajdują się w zasięgu ręki i sięgamy po nie bardziej z przyzwyczajenia niż rzeczywistej potrzeby. W wyniku tego nadmierne spożycie tłuszczu stało się zjawiskiem kułturowym. Kuchnia azjatycka jest na przykład pod wieloma względami o wiele zdrowsza, a to, że nie gotuje się tam na tłuszczu, nie powoduje żadnych niedoborów. Gdy włożysz trochę wysiłku w zmianę swoich nawyków i przyzwyczajeń, nauczysz się nie ulegać pokusom i jadać tłuste rzeczy w ograniczonych ilościach.
Jedna łyżka stołowa kremu czekoladowego = jedna łyżeczka oleju.
Polowanie na tłuszcze
Aby nie przybywało ci na wadze, nie jedz więcej niż 60 g tłuszczu dziennie. Już 30 g zjadasz w ukrytej postaci wraz z innymi produktami spożywczymi (mięsem, wędlinami, nabiałem), pozostałe 30 g powinnaś rozłożyć na olej używany do sałatek i smażenia i masło do kanapek. Sama musisz się postarać, by nie przekraczać tej ilości!
1O g tłuszczu = 1 garść orzeszków(20 g)
6 kawałków czekolady (30 g)
I mała porcja frytek (60 g)
I mała paczka chipsów (30 g)
6 kawałków suchej kiełbasy (30 g)
300 ml pełnotłustego mleka
1/2 tostu z szynką
i serem (65 g)


Cena za łakomstwo – Rzeczy słone
I croissant z szynką: 311 cal
I cheeseburger: 305 cal
100 g frytek: 400 cal
I kebab: 422 cal
I pieczona kiełbasa (45 g): 543 cal
I pizza (450 g): 1037 cal
I hot dog: 470 cal
Rzeczy słodkie:
I Mars: 280 cal
I Lion: 199 cal
I rożek lodowy:
225 cal
I gofr z bitą śmietaną: 200 cal
I naleśnik
z konfiturami: 115 cal
I duże Prince-Polo:
216 cal
Czy wiesz, że 1 łyżka keczupu zawiera 4 g węglowodanów, co odpowiada 1 kostce cukru lub 1/2 gałki lodów?

Top