Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Jak dziewczynka staje się kobietą

Jak dziewczynka staje się kobietą

Zmiany, o których dotychczas wspomniano, dotyczą wyglądu zewnętrznego. Ale najistotniejsze przemiany następują wewnątrz organizmu. W okresie dojrzewania cały organizm dziewczynki ewoluuje przede wszystkim pod wpływem rozwoju wewnętrznych narządów płciowych, a zwłaszcza gruczołów od których zależy płeć: jajników. Jajniki, w liczbie dwóch; są umiejscowione w dolnej części jamy brzusznej.

W okresie dojrzewania, pod wpływem pewnych hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, jajniki zaczynają wydzielać własne : hormony. Te ostatnie z kolei działają na przysadkę mózgową powodując stopniowe zahamowanie wydzielania innego hormonu przysadkowego, tzw. hormonu wzrostowego. Wskutek tego, w miarę nasilania się działania jajników, zatrzymuje się wzrost organizmu. Toteż wyjaśnia, dlaczego dziewczęta, wcześniej dojrzewając, wcześniej także przestają rosnąć i na ogół w 17-18 roku życia osiągają ostateczny wzrost.
W dojrzałych jajnikach rozpoczyna się cykliczne dojrzewanie jaj. Co 4 tygodnie dojrzewa jedno jajo, Wydostaje się z tzw. pęcherzyka Graafa i przez jajowody dostaje się do macicy. Tam zagnieżdża się w śluzówce, a następnie – jeśli w drodze przez jajowód nic zostało zapłodnione – jest wydalane wraz z powierzchowną warstwą śluzówki macicy. Objawia się to zewnętrznym krwawieniem z dróg rodnych zwanym miesiączką albo menstruacją powtarzającą się co 4 tygodnie. I trwającym kilka dni. Zazwyczaj pierwsza miesiączka nie jest jeszcze dowodem dojrzałości, gdyż po niej może nastąpić kilkumiesięczna, a nawet roczna przerwa. Dopiero rytmiczne powtarzanie się miesiączek oznacza, że dziewczynka przeistoczyła się w kobietę. Równocześnie z jajeczkowaniem (uwalnianiem się jaja z jajnika) I miesiączkowaniem ewolucji ulegają także pozostałe narządy, rodne srom (czyli wargi sromowe większe i mniejsze) powiększa się zmienia się odczyn chemiczny i flora bakteryjna pochwy. Wydzielane przez jajniki hormony wraz z hormonami nadnerczy s innymi hormonami wpływają na kształtowanie się zjawisk już omówionych (owłosienie; rozwój sutków) oraz wiele innych – wydzielanie łoju wydzielanie potu przez gruczoły apokrynowe, a także na formowanie się charakteru i upodobań.

Top