Jak dziewczynka staje się kobietą

Młody organizm pod wieloma względami różni się i to w sposób istotny od dorosłego. W miarę zbliżania się do wieku fizycznej dojrzałości w organizmie dziewczęcym zaznaczają się pewne zmiany anatomiczne i fizjologiczne. Pominięte tu zostaną procesy wspólne dla obu płci (wzrost, waga, stopniowy zanik grasicy) a wysunięte na pierwszy plan cechy znamienne dla ustroju kobiecego. Rozpoczyna się obfitsze odkładanie tkanki tłuszczowej na biodrach i udach, a także pewien: rozrost miednicy kostnej. Te właśnie cechy stanowią m.in.:o kobiecości kształtów: szerszej miednicy (w porównaniu z ramionami) i zaokrągleniu sylwetki. Pojawiające się owłosienie dołów, pachowych jest nieco skąpsze niż u chłopców (choć występuje trochę wcześniej) a owłosienie wzgórka łonowego ma także inne zarysy.


Bardzo znamienną cechą rozwoju dziewcząt jest przede wszystkim ewolucja gruczołów mlecznych, a ściślej sutków (czyli potocznie piersi). Sutki najpierw lekko obrzmiewają następnie uwydatniają się w postaci małych stożków brodawki wraz z otoczkami; dalej zaczyna powiększać się podściółka tłuszczowa i piersi w całości nabierają stożkowatego później półkulistego kształtu, wreszcie same brodawki piersiowe zaczynają się uwypuklać. W toku tej ewolucji pojawia się niekiedy pewna wrażliwość, a nawet bolesność sutków, czasem nieznaczny wyciek z brodawek piersiowych. I znów, jak w omówionych poprzednio zjawiskach, u jednych dziewcząt sutki mogą rozwinąć się już około 12-14 roku życia, u innych – dopiero około 16 roku, u innych nawet jeszcze później. U jednych piersi są bardzo drobne i takie pozostają aż do okresu karmienia niemowląt (laktacji), u innych biust osiąga znaczniejsze, a czasem nadmierne wymiary.

Powiązane artykuły

Fizjologia skóry

Skóra jako całość stanowi powłokę zewnętrzną organizmu, izolującą go od środowiska zewnętrznego i równocześnie grającą rolę płaszczyzny kontaktu z tym środowiskiem. W tym charakterze skóra nie tylko osłania wewnętrzne tkanki i narządy przed urazami mechanicznymi, lecz również stanowi zaporę przeciwbakteryjną.

Gruczoły łojowe

Gruczoły łojowe, podobnie jak włosy, stanowią przydatki skóry. Gruczoł łojowy wydziela tłustą substancję; zwaną łojem skórnym, która odgrywa doniosłą rolę w biologii skóry. Wydzielina ta natłuszcza włosy i skórę, nadając im sprężystość gładkość i pewną wodoszczelność. Zazwyczaj do jednego mieszka włosowego uchodżą dwa gruczoły łojowe; ponadto im cieńszy włos, tym większy gruczoł łojowy. Wreszcie wiele […]