Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Jak chłopiec staje się mężczyzną

Jak chłopiec staje się mężczyzną

Organizm męski dojrzewa podobnie jak żeński, lecz na ogół o 2 lata później. W ciągu tej ewolucji u chłopców rozwija się silniej pas barkowy, znacznie zaś mniej miednica. To wraz z ogólnym rozwojem kośćca, a następnie umięśnienia wytwarza typ budowy męski ze stosunkowo wąską miednicą i szerszymi barkami. Bardzo charakterystyczną cechą jest pojawienie się zarostu w obrębie górnej wargi I brody oraz policzków. U niektórych chłopców zarost pojawia się jednak stosunkowo późno.
Narządy płciowe ulegają istotnym zmianom. Przede wszystkim męskie gruczoły płciowe, czyli jądra, mieszczące się w worku mosznowym, rozpoczynają swoją działalność hormonalną i nasieniotwórczą. Mechanizm jest podobny, jak u dziewcząt pod wpływem hormonów gonadotropowych przysadki następuje rozwój jąder, ten zaś wpływa z kolei hamująco na wydzielanie przez przysadkę hormonu wzrostowego. Równolegle ulegają powiększeniu także zewnętrzne narządy płciowe (prącie). Jądra zaczynają produkować komórki rozrodcze męskie zwane plemnikami, które przez nasieniowody i cewkę moczową mogą wydostać się na zewnątrz. Objawem fizycznym rozpoczynającej się dojrzałości rozrodczej są zmazy nocne (z łaciny zwane polucjami), występujące od czasu do czasu jako zjawisko prawidłowe u dojrzewających chłopców, a polegające na mimowolnym wytrysku nasienia z cewki moczowej w czasie snu.
Chłopcy rosną z reguły dłużej niż dziewczęta i osiągają pełny wzrost dopiero po 18 roku życia, często około roku 20, a czasem nawet później.


Ani wystąpienie miesiączki u dziewcząt, ani pojawienie się zmaz nocnych u chłopców nie oznacza jeszcze uzyskania pełnej dojrzałości płciowej. Dojrzałość seksualna nie jest zjawiskiem którego moment nastąpienia mozna by określić z całą precyzją.

Top