Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Dla każdego człowieka kulturalnego jest rzeczą oczywistą, że jama ustna wymaga specjalnych zabiegów higienicznych, które sprowadzają się do czyszczenia zębów i płukania jamy ustnej jako czynności powtarzane kilkakrotnie w ciągu dnia oraz do systematycznych przeglądów uzębienia, dokonywanych 2 razy do roku u lekarza stomatologa (dentysty).
W zasadzie należy myć zęby i płukać jamę ustną po każdym posiłku. Jako minimum należy przyjąć czyszczenie zębów po kolacji i przed śniadaniem oraz płukanie jamy, ustnej po śniadaniu i po obiedzie. Najważniejsze jest czyszczenie zębów po kolacji, gdyż resztki pokarmów, pozostające w przestrzeniach między zębowych, ulegają procesom fermentacyjno-gnilnym w ciągu nocy, niszcząc zęby. Poranne mycie zębów ma na celu usunięcie wszystkiego, co nagromadziło się między zębami w ciągu nocy odświeżenie subiektywne, a także wypolerowanie szkliwa zębów. Stąd bierze się lapidarne hasło: „myj zęby wieczorem dla zdrowia i rano dla urody”. Można z całą pewnością utrzymywać, że gdyby każdy trzymał się tej zasady, byłoby o wiele mniej chorób zębów, mniej próchnicy, mniej przyzębicy i mniej ubytków uzębienia. Tym samym byłoby znacznie mniej chorób przewodu pokarmowego od zwykłej niestrawności do choroby wrzodowej włącznie.
Mycie zębów nie jest bynajmniej takie proste, jak by się to mogło wydawać, a wiele osób popełnia przy tej czynności pewne błędy; dlatego też tutaj podany zostanie sposób właściwy. Najpierw przepłukuje się jamę ustną ciepłą wodą i to dość energicznie, następnie na zmoczoną szczotkę do zębów nabiera się pasty albo proszku i czyści zęby według określonego porządku. Najpierw pociera się szczotką powierzchnie żujące zębów trzonowych (prawych górnych, lewych górnych, prawych dolnych, lewych dolnych), trzymając szczotkę poziomo, włosiem prostopadle do powierzchni żujących wykonując małe ruchy do przodu i do tyłu. Następnie czyści się szczotką,, przy zwartych szczękach, zewnętrzne powierzchnie tychże zębów trzonowych, równocześnie górnych i dolnych, pocierając szczotką małymi spiralnymi ruchami.


W celu wyczyszczenia kłów i siekaczy szczęki zwiera się inaczej, tak by zęby górne i dolne stykały się krawędziami (tzn. aby siekacze górne nie zakrywały dolnych); małymi ruchami okrężnymi czyści się najpierw kły i siekacze górne a następnie dolne, starając się z większym naciskiem „wymiatać” spomiędzy górnych zębów ku dołowi, spomiędzy dolnych ku górze. Na koniec szeroko otwiera się usta i czyści wewnętrzne powierzchnie zębów, małymi ruchami pionowymi i spiralnymi znów „przestrzegając tej samej kolejności: górne zęby od strony prawej ku lewej, potem dolne od strony prawej ku lewej. Wreszcie po zakońćzeniu płucze się dokładnie jamę ustną i „myje szczotkę
Do mycia zębów najlepsze są szczotki z naturalnego włosia, gdyż włosie plastykowe jest zbyt twarde i rysuje szkliwo. Zaleca się posiadanie” dwu szczotek do zębów, jednej na rano, drugiej na wieczór, tak by pomiędzy jednym a drugim myciem szczotka zdążyła całkowicie wyschnąć. Nie jest to jednak konieczne.
Pasty, proszki” i mydełka do zębów są w zasadzie równie dobre Zęby można też czyścić miałką kredą, węglem leczniczym, magnezję, nawet miałką solą kuchenną ale z pewnoscią najwygodniejsza jest pasta Obok zwykłych past (zawierających m.in. kredę i mentol) spotyka się także pasty o smaku owocowym, stosowne dla dzieci, oraz pasty, zawierające domieszkę soli fluoru. Dodatek teń ma żapobiegać rozwojówi próchńicy, choroby bardzo rozpowszechnionej u dzieci, młodzieży i dorosłych; uznanej nawet za jedną z chorób społeczenstwa cywilizowanego.
Bardzo ważnym i praktycznie jedynym pewnym sposobem opanowania próchnicy i innych chorób zębów jest odwiedzanie lekarza dentysty przynajmniej 2 razy do roku (jeśli zęby nie bolą!). Wczesne wykrycie procesów chorobowych pozwała na szybkie i prawie bezbolesne wyleczenie zębów. Ponadto lekarz stomatolog usunie kamień nazębny, który z niejednakową intensywnością osadza się na powierzchni zębów u wszystkich prawie: ludzi i który przyczynia się de uszkodzenia zębów, obnażenia szyjek zębów i powstania innej dokuczliwej choroby przyzębicy.
Jeśłi ząb zaboli należy natychmiast udać się do dentysty proszek przeciw bółowy można przyjąć tylko raz np. późnym wieczorem jeśli trzeba wizytę tj lekarza odłożyć do rana dnia następnego Objawami choroby zęba jest też jego reagowanie bólem na ciepło na zimno i na roztwór cukru. Przy sposobności warto może zapamiętać, że spożywanie cukru (cukierków, czekoladek), zwłaszcza wieczorem, już po umyciu zębów jest zupełnie niedopuszczalne: prowadzi najkrótszą drogą do choroby zębów. Niech to mają na uwadze młode łakomczuchy obojga płci.

Top