Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Higiena intymna

Higiena intymna

Jeśli chodzi o pachy to głównym zabiegiem higienicznym poza myciem (co najmniej 2 razy dziennie przy kąpielach – zimą i wiele razy dziennie latem) jest wygalanie zarostu przez kobiety począwszy od 18-20 lat. Golenie włosow pod pachami jest podyktowane raczej względami estetyki niz zdrowia. Dlatego nie zaleca się golenia pach,choć jest ono przyjęte zwłaszcza w porze letnio-plażowej; natomiast w okresie chłodnym nie ma potrzeby wygalania.
Jeśli jednak kobieta postanawia wygolić pachy, powinna to zrobić umiejętnie i higienicznie. Najlepiej jeśli pomoże w tym ojciec lub matka przynajmniej na, początek. Pachę należy dokładnie namydlić, a następnie ustawić rękę tak aby dół pachowy stał się prawie płaszczyzną najlepiej ramię wznieść pionowo w gorę zgiąć łokieć a dłoń położyć na szczycie głowy. Teraz aparatem do golenia (żyletkowym) płynnymi ruchami zgolić zarost a następnie opłukać pachy (i żyletkę także) osuszyć je i przetrzeć wodą kolońską oraz lekko przypudrować. Wygalanie pach jest wskazane przede wszystkim u osób które cierpią na nadpotliwość pach a to dlatego ze dobrze wygoloną pachę łatwiej jest przecierać rozmaitymi środkami przeciwpotnymi.
Do higieny intymnej zalicza się też dezodorację. Wszystkie wydzieliny człowieka mają określone zapachy: pachnie pot, łój, śluz, krew itd. Inny jest zapach każdej rasy ludzkiej, inny zapach mężczyzn, inny kobiet, jeszcze inny niemowląt. Ma też każdy człowiek swój własny indywidualny, osobniczy zapach, według którego np. psy bezbłędnie odróżniają każdego znajomego człowieka.
Zapach osobniczy i zapach właściwy płci stanowią czynniki wabiące lub odstręczające; wszystko zależy od ich intensywności. Wabią zapachy bardzo subtelne, o śladowym stężeniu, odstraszają te same zapachy w stężeniach silniejszych. Zapach róż jest bardzo przyjemny, ale zapach esencji różanej, stężonego olejku różanego jest nie do zniesienia. To samo dotyczy zapachów wydzielanych przez człowieka.


Dezodoranty, czyli środki odwaniające, przeznaczone są do przedłużenia działania wody i mydła, nie zaś do ich zastępowania. Znaczy to, że warunkiem skutecznego działania dezodorantów jest uprzednie dokładne umycie wodą i mydłem Pod tym warunkiem .i tylko pod tym można z pożytkiem stosować dezodoranty. A więc dla usunięcia przykrego zapachu potu, osoby pocące się nadmiernie pod pachami, mogą po ich umyciu zastoso¬wać dodatkowo środek przeciwpotny i dezodorujący. Dezodoranty przeciwpotne produkowane są w rozmaitej postaci: płynu w butelce: kremu, kamienia, aerozolu, a niekiedy też w postaci specjalnej wody kolońskiej za¬wierającej dodatek preparatu odwaniającego. Do stóp stosuje się te same dezodoranty, co do pach. Nie stosuje się dezodorantów na pocące się czoło, gdyż po pierwsze pot ten jest niemal bezwonny, po drugie zaś dezodoranty przeznaczone są do odwaniania okolic zasłoniętych odzieżą, albo do fałdów skóry.
Jeśli chodzi o pachwiny, to można stosować dezodoranty jak do pach, albo przypudrowywać (po umyciu) talkiem lawendowym, co nadaje się szczególnie dla mężczyzn, albo też stosować specjalny dezodorant _intymny”: ten przeznaczony jest dla kobiet i dziewcząt. Jeśli młoda kobieta nie ma warunków, by w ciągu 7-8 godz. pobytu poza domem przynajmniej raz podmyć się. Może zastosować dezodorant intymny (FAM 05) W postaci aerozolu. Wystarczy w toalecie skierować mgiełkę aerozolu na okolice pachwin i sromu, aby uzyskać efekt odwaniający na kilka godzin. Ale zaraz po przyjściu do domu należy po prostu podmyć okolicę krocza.
Wiele osób cierpi na przykry zapach z ust. Przyczyny tego zjawiska są rozmaite: czasem są to tylko zaniedbania jamy ustnej, czasem dolegliwości żołądkowo-jelitowe, przy których procesy trawienia i fermentacji przebiegają nieprawidłowo, czasem zapach wydobywa się z płuc przy ciężkich procesach chorobowych, albo po spożyciu czosnku, cebuli, alkoholu.
Regularne leczenie zębów, dbałość o żołądek i jelita – z pewnością pozwoli w wielu przypadkach opanować przykry zapach z ust. Ale nie w każdym przypadku, niestety. Dlatego osobom dotkniętym tą wadą zaleca się myciern i płukanie zębów po każdym posiłku, przepłukiwanie jamy ustnej dodatkowo eliksirem do ust oraz stosowanie co 1-2 godz. specjalnego odświeżacza do ust: jest to dezodorant w formie aerozolu, wielkości szminki do ust który mozna nosić przy sobie Ten dozodorant ma odświeżający zapach mentolu i nadaje się do używania w każdych warunkach.

Top