Higiena intymna

Termin „higiena intymna” oznacza zazwyczaj higienę okolic krocza i pachwin oraz sromu, a także dezodorację. Konieczność specjalnej higieny okolic odbytu, narządów płciowych zewnętrznych oraz pachwin wynika ze zjawisk fizjologicznych, które zachodzą w tych okolicach: oddawania stolca i moczu; miesiączek, wydzielin śluzówek narządów rodnych kobiecych i męskich oraz intensywnej działalności gruczołów potowych zwykłych i apokrynowych. Ostatnie zjawisko dotyczy, oczywiście także pach.
W stanie zdrowia, przy uregulowanych funkcjach jelit, oddaje się stolec raz dziennie. Pora oddawania stolca jest kwestią przyzwyczajenia. Najlepiej wypróżniać się wieczorem, przed kąpielą, albo rano, od razu po opuszczeniu łóżka. W obu przypadkach kąpiel całego ciała pozwala równocześnie doprowadzić okolicę odbytu do zupełnej czystości i suchości.
Kąpiel ogólna wieczorem i pełne obmycie całego ciała rano pozwala także 2 razy dziennie na dokładne umycie narządów płciowych zewnętrznych. Ale dziewczęta należy przyuczać, aby – podobnie jak dojrzałe kobiety – obmywały dodatkowo okolicę sromu w połowie dnia. Natomiast jakiekolwiek irygacje i płukania pochwy są u zdrowych kobiet całkowicie zbędne, a nawet mogą być szkodliwe, gdyż zakłócają biologiczne samooczyszczanie się pochwy. Tak więc podmywanie się powinno polegać jedynie na, obmywaniu zewnętrznym . sromu. Do tego celu służyć może każde dobre gatunkowo mydło i ciepła woda.

Ostatnio produkuje się w Polsce – specjalnie przeznaczony do celów higieny intymnej płyn – szampon (pod nazwą FAM Ol ) niewielka ilość tego płynu polana na gąbkę zmoczoną w ciepłej wodzie wytwarza przyjemną i obfitą pianę, pozwalającą doskonale obmyć srom, krocze i pachwiny.
Szczególnie skrupulatnie należy przestrzegać higieny w dniach miesiączki. W tym okresie wbrew panującym jeszcze w niektórych środowiskach przesądom, można i należy podmywać okolice sromu kilka razy w ciągu dnia przy każdej zmianie podpaski higienicznej albo tamponu. Miesiączka jeśli przebiega prawidłowo (tzn bez szczególnych bólów, umiarkowanie obfita, trwa ok. 4 dni), nie powinna zakłócać normalnego trybu życia dziewczyny. Powinna ona tylko unikać większych wysiłków fizycznych ale umiarkowane uprawianie sportu jest nawet w tym okresie dopuszczalne.
Higiena intymna chłopców i młodych mężczyzn także wymaga:skrupulatnego przestrzegania czystości okolic krocza, zwłaszcza przestrzeni pod napletkiem. Dlatego przynajmniej raz dziennie powinien młody mężczyzna odciągnąć napletek i dokładnie obmyć żołądź ciepłą wodą z mydłem a następnie opłukać. Nie trzeba dodawać że zaniedbanie tej czynności prowadzi niekiedy do zalegania wydzieliny (tzw smegmy) w rowku zażołędnym co może prowadzić do zapalenia napletka i żołędzi a w konsekwencji – do stulejki (niemożności odprowadzenia napletka za rowek zażołędny) Najlepiej obmywanie żołędzi przeprowadzić przy okazji codziennej kąpieli.
W przypadkach rozstroju jelit któremu towarzyszy biegunka, należy obmywać okolicę odbytu po każdym oddaniu stolca. Jeśli jest to z powodów niewykonalne, to w każdym razie nie należy żałować papieru higienicznego albo ligniny, aby doprowadzić szparę międzypośladkową do zupełnej czystości i suchości. Zaniedbanie tej zasady może do prowadzić do przykrych i bolesnych wyprzeń. Wyprzenia zdarzają się także w pachwinach; a zwłaszcza w fałdach skóry pomiędzy wewnętrzną powierzchnią uda a moszną. Najlepiej w takim przypadku dokładnie obmyć tę okolicę letnią wodą i bardzo łagodnym mydłem (np. lanolinowym), a następnie dokładnie osuszyć i przesypać talkiem albo zasypką dziecięcą.

Powiązane artykuły

OTYŁOŚĆ i WYCHUDZENIE

Jeśli waga należna różni się wyraźnie od rzeczywistej, wówczas można mówić o nieprawidłowej tuszy. Otyłość stwierdza się wtedy, gdy waga rzeczywista jest większa od należnej o 15% lub więcej.

Osobliwości młodej skóry

Skóra jak każdy narząd ulega w miarę upływu lat ewolucji. Dzieci mają skórę na ogół delikatną, niezbyt grubą, dobrze napiętą, bardzo elastyczną, dobrze nasyconą płynem tkankowym i umiarkowanie natłuszczoną.