Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Higiena i pielęgnowanie rąk

Higiena i pielęgnowanie rąk

W warunkach pracy przemysłowej: stosuje się także specjalne kremy ochronne, zawierające substancje neutralizujące szkodliwe działanie na skórę rąk surowców i produktów używanych w danym przemyśle; np. krem ochronny, zawierający triosiarczan sodowy ma właściwości unieszkodliwiania halogenów, a więc przede wszystkim chloru. Istnieje kilka odmian ochronnych kremów przemysłowych, dostosowanych do różnego rodzaju czynników uszkadzających.
Nie tylko jednak praca zawodowa może być źródłem uszkodzeń i zeszpecenia skóry rąk; także zwykłe :zajęcia domowe często: powodują różnego rodzaju uszkodzenia i stany zapalne. Domowe majstrowanie, dłubanie w silniku motocykla lub samochodu, a także gotowanie sprzątanie, pranie powodują niszczenie rąk. Kobiety, którym na ogół bardziej niż młodym mężczyznom zależy na utrzymaniu rąk w stanie estetycznym, przy tych właśnie pracach domowych zacinają się nożami, ocierają skórę tarką do warzyw, parzą ukropem; plamią sokami Owoców i warzyw (nie mówiąc już o obieraniu maślaków!). Z pewnością udałoby się uniknąć znacznej części tych urazów; gdyby używane były środki ochronne.
Obok wymienionych już kremów silikonowych zalecane jest używanie rękawic gumowych, lateksowych lub plastykowych. Nieraz słyszy. się zdanie; że w rękawiczkach nie ma czucia, że nie można w rękawiczkach wykonać najważniejszych robót To oczywista nieprawda Chirurg potrafi w rękawiczkach wykonywać najtrudniejsze operacje, często niebezpieczne, a zawsze odpowiedzialne, niekiedy zaś bardzo precyzyjne, np. okulistyczne. Z pewnością można:więc w rękawiczkach myć samochód dolewać olej do miski olejowej odkręcać nakrętki cel (ogniw) akumulatora kwas siarkowy, szatkować warzywa obierać ziemniaki; patroszyć drób, czyścić zlew i obuwie, :moczyć bieliznę w detergencie. Używanie rękawi czek jest na codzień zupełnie realne pod warunkiem przestrzegania kilku.
na.stępujących zasad


•Ręce muszą być przed włożeniem rękawiczek czyste, suche i natalko
wane; to samo dotyczy samych rękawiczek.
•Należy ograniczyć czas pracy w rękawiczkach do 30 min. lub maksimum do 45 min, gdyż pod rękawiczkami gromadzi się pot, który mógłby, działając przez czas dłużsy, wywołać macerację skóry; po go¬dzinnej przerwie można; oczywiście, ponownie pracować w rękawiczkaćh. Osoby o skórze zdrowej i wytrzymałej mogą nawet skracać te przerwy do 30 min. Oznacza to, że w rękawiczkach należy wykonywać tylko prace najtrudniejsze albo wymagające kontaktu z czynnikami szkodliwymi
Po pracy w rękawiczkach należy zarówno ręce, jak rękawiczki, doprowadzić ponownie do czystości i suchości: ręce dokładnie umyć wodą i mydłem w rękawiczkach następnie wytrzeć do sucha rękawiczki na rękach Oraz ściągnąć je, wywracając na „lewą” stronę. Teraz myje się ręce (już bez rękawiczek) wodą irnydłem oraz opłukuje „lewą” stronę rękawiczek. Ręce suszy się ręcznikiem, rękawiczki zaś albo ręcznikiem, albo. przez. powieszenie. Po wysuszeniu talkuje się rękawiczki po obu stronach i wywraca ponownie na właściwą stronę. W ręce wciera: się odrobinę kremu do rąk albo Nivea. Ostatnio pojawiły się w sprzedaży tanie ochronne rękawiczki jednorazowego użytku, co jeszcze bardziej uprościło ochronę rąk. W ten sposób używając kremu silikonowego lub rękawiczek i posługując się, gdzie można, zmywakami, na długich rączkach oraz innymi stosownymi narzędziami pracy, można uniknąć wielu niepotrzebnych urazów i uszkodzeń rąk
W końcu warto dodać, że niekiedy konieczne jest mycie rąk specjalnymi metodami. Jeśli np. plamy na rękach powstały pod wpływem soku owoców lub warzyw, to najlepiej usunąć je kwaskiem szczawiowym, cytrynowym albo octowym. Plamy po paście do butów usuwa się benzyną lub terpentyną albo acetonem tak samo usuwa się z rąk swieze plamy od farb olejnych i nitro. Ale zawsze po użyciu jakiegokolwiek rozpuszczalnika i odplamiacza trzeba koniecznie imyć ręce ciepłą wodą i mydłem,, a potem lekko kremować.

Top