Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

Spośród wymienionych przyczyn główną jest wadliwa budowa samych żył, co jest cechą rodzinną, konstytucyjną, a więc nie dającą się zmienić  ale na pozostałe czynniki można wpływać. Należy unikać bezruchu, a zwłaszcza długotrwałego siedzenia, które jest bardziej żylakotwórcze niż stanie.

Zwłaszcza dziewczęta, których matki i (lub) ojcowie cierpią na żylaki, powinny unikać wszystkiego, co ułatwia powstanie tego schorzenia, gdyż później, w okresie ciąży, szczególnie łatwo dochodzi do ukształtowania się: żylaków, ze względu na nasilony zastój żylny. Nawet z punktu widzenia estetyki zapobieganie żylakom. jest ważniejsze u dziewcząt i kobiet gdyż trudniej je ukryć.
Przy tendencji do żylaków wskazane jest noszenie lekko i równomiernie uciskających. pończoch elastycznych. Ale pełny efekt zapobiegawczy uzyskuje się wtedy, gdy pończochy te wkłada się na leżąco, po nocnym wypoczynku, w czasie którego nogi spoczywają na lekkim wzniesieniu, np. na złożonym w kilkoro kocyku lub na jaśku. Należy też wykorzystywać każdą okazję, by odpoczywać leżąc z lekko uniesionymi, podpartymi nogami. Natomiast masaże nóg i nasłonecznianie nie są wskazane Gdy żylaki zaczynają wyraźnie dokuczać, trzeba udać się do lekarza.

Top