Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

Do najczęstszych przyczyn wrastania paznokcia nalezą zbyt ciasne obuwie i nieprawidłowe obcinanie paznokci. O szkodach przyczynianych przez zbyt ciasne obuwie wspomina się co chwilę, więc nie będą już tu powtarzane. Najczęściej jednak młodzi ludzie, a zwłaszcza kobiety i dziewczęta, popełniają przy obcinaniu paznokci błąd wynikający z nadmiernej gorliwości kosmetycznej i z lęku przed uszkodzeniem pończoch: obcinają paznokcie zbyt krótko. Otóz paznokcie u nóg, a zwłaszcza paluchów, należy obcinać tak, aby wystawały o 1-2 mm poza kontur palca. Gdy stopa znajdzie się w obuwiu, lekko Spłaszczona opuszka palca zostanie dokładnie pokryta przez paznokieć i będzie przezeń chroniona, a równocześnie paznokieć nie będzie w obuwiu wystawał poza nią i nie uszkodzi pończochy. Mało tego; trzeba trzymać się jeszcze drugiej zasady: pod żadnym pozorem nie zaokrąglać bocznych części paznokcia, tym bardziej nie wycinac zen bocznych trójkącików! Własnie zaokrąglanie wolnego brzegu paznokcia, tzn. skracanie jego, bocznych części jest najpewniejszą drogą do wrastania paznokcia.
Jeśli zostaną dostrzeżone pierwsze objawy wrastania paznokcia, można niekiedy zaradzić im we własnym zakresie. Zmienić obuwie na bardzo luźne, 2 razy dziennie moczyć nogi w ciepłym roztworze nadmanganianu „potasu (sposób sporządzenia podano przy omawianiu nadpotliwości) albo sody oczyszczonej (łyżka na miednicę). Po takiej kąpieli „należy próbować wsunąć pod boczne części paznokcia wałeczekz waty, grubości kilku milimetrów, aby :wyważyć paznokieć poza wał paznokciowy. Jeśli, to” się uda, potrzymać w tym stanie kilka godzin, a wał paznokciowy zajodynować. Jeśli się nie uda i jeśli nie pomoże” pedikiurzystka, „należy bezdalszej zwłoki udać się do chirurga. „
Przy pielęgnowaniu stóp trzeba uwzględniać też” osobniczą (dziedziczną) skłonność do tworzenia się „nagniotków „i modzeli. Choć częściej zdarzają się uosób po 30 roku życia, jednak wcale nierzadko występują też u młodych ludzi już około 18. roku życia, zwłaszcza zaś u tych, którzy noszą ciasne obuwie.


Modzele to rozległe ogniska nadmiernego rogowacenia skóry, żółte lub żółtobrunatne, dość twarde i mało wrażliwe na drobne urazy. Modzele występują przeważnie na podeszwach stóp i na opuszce palucha, a u ludzi pracujących fizycznie także na dłoniach. Nagniotki (zwane popularnie odciskami) to małe ogniska rogowacenia nadmiernego, usadowione najczęściej na grzbietowych powierzchniach palców stóp. W „odróżnieniu od, modzeli nagniotki wnikają” czopem rogowym w głąb skóry”, przypominają więc do pewnego stopnia gwoździe: zewnętrzna, widoczna „część nagniotka to jakby główka gwoździa,”” pod którą kryje się stożkowaty, ostry, „wbity” w „skórę czop ostrze. Podobnie jak modzele nagniotki powstają w miejscu” wzmożonego nacisku i tarcia.” Nagniotki tworzą Się też czasem w szparach międzypalcowych, czyli na bocznych powierzchniach palców nóg,a niekiedy nawet na podeszwie stopy. Te ostatnie trzeba umieć odróżnić od brodawek podeszwowych „(kurzajek); „odróżnienie jest sprawą pedikiurzystki W przypadkach łatwiejszych, lekarza w trudniejszych.
I znów trżeba podkreślić” znaczenie wygodnego obuwia (szerokie noski, dobre wysklepienie :wnqtrza, :ewentualnie wyściółka). Przy „skłonności do modzeli i nagniotków warto też systematycznie, 2 razy w tygodniu, niezależnie od kąpieli, wymoczyć nogi w ciepłym roztworze sody oczyszczanej albo boraksu i ostrożnie ścierać namydlonym pumeksem nawarstwienia rogowe.

Top