Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

Jeśli wskutek wrodzonej słabości aparatu więzadłowego albo stałych nadmiernych przeciązen stopa nie powróci po odciążeniu do stanu prawidłowego wysklepienia to wtedy mówi się o płaskostopiu
Płaskostopie rozwija się głównie w latach młodzieńczych, szczególnie u osób, które muszą dużo stać lub chodzić i właśnie wtedy najbardziej dokucza powodując szybkie zmęczenie stop i ból nóg. Ciekawe że bóle wzmagają się przy wchodzeniu po schodach gdy stawia się stopy oparte tylko na główkach kości śródstopia, a konieczność uniesienia całego ciała na jednej stopie o schodek wyżej dodatkowo obciąża aparat więzadłowy. Natomiast schodzenie ze schodów w dół jest łatwe, ponieważ stopy stawia się kośćmi piętowymi a odpada wysiłek podciągania w górę całego ciała.
Rozpoznanie płaskostopia jest łatwe nawet dla laika, wystarczy posmarować stopę tuszem i postawić ją na arkuszu papieru: odbicie stopy nie pozostawia na ogół wątpliwości. W wyjątkowych, trudniejszych przypadkach lekarz posługuje się zdjęciem rentgenowskim.
Wczesne rozpoznanie płaskostopia ułatwia jego wyrównanie. Odpowiednio dobrane obuwie lub wkładki do obuwia według przepisu chirurga ortopedy przywrócą stopom właściwe wysklepienie i sprawność. Zapobieganie płaskostopiu sprowadza się do noszenia dobrego obuwia i treningu stóp. Dobre obuwie to bucik o prawidłowym wysklepieniu wnętrza, przylegający do stopy na całej powierzchni jej podeszwy. Tego warunku nie spełniają rozmaite kapcie i papucie które noszone przez dzieci dzień w dzień przez długie godziny, w szkole i w domu doskonale chronią podłogi ale bardzo źle wpływają na stopy. Najlepszym domowym obuwiem są lekkie buciki lub pantofle czyste w których nie wychodzi się na dwór dostatecznie sztywne i jednocześnie sprężyste których wnętrze jest wysklepione stosownie do krzywizny podeszwy stop Trening stop polega na gimnastyce ogólnej z jej wspięciami i przysiadami oraz na chodzeniu boso po podłodze lub dywanie przez 30 min dziennie Trening taki jest dobry dla dzieci dla młodzieży i dla dorosłych.


Poza płaskostopiem do stosunkowo częstych wad stopy należy tzw. paluch (duży palec nogi) koślawy, występujący u starszej młodzieży raczej dość rzadko, a u ludzi w sile wieku i starszych dość często. Jest to zazwyczaj konsekwencja płaskostopia poprzecznego, czasem zaś rezultat choroby stawu łączącego paliczek podstawowy palucha z główką pierwszej kości śródstopia Na te tzw popularnie wystające kostki cierpią częściej kobiety, rzadziej mężczyźni
Jeśli młoda kobieta dostrzeże rozpoczynającą się deformację stopy, polegającą na zaostrzeniu się kąta pomiędzy dużym palcem stopy a śródstopiem, zaczerwienieniu i bolesności tego punktu, powinna nie tylko włożyć szersze obuwie lecz tez zawczasu udać się do chirurga ortopedy.
Często spotykaną dolegliwością w obrębie stopy jest wrastanie paznokcia. Podobnie jak koślawe paluchy, także wrastanie paznokcia zdarza się częściej u kobiet i występuje prawie wyłącznie w obrębie palucha. Choroba polega na głębokim wrastaniu bocznych brzegów paznokcia w tkanki miękkie wskutek czego te ostatnie ulegają procesowi zapalnemu z wytworzeniem się szparowatego owrzodzenia.

Top