Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

W celu zwalczania nadmiernej potliwości i jej skutków należy co wieczór, po zwykłej kąpieli ogólnej, wymoczyć nogi w miednicy ze słabym (jasnorózowym) roztworem nadmanganian potasu. Roztwór sporządza się w sposób następujący do 025 litrowej butelki wsypać 2 g nadmanganianu potasu w kryształkach i wlać szklankę ciepłej wody. Po upływie doby zawartość można skłócić i uzyskać roztwór macierzysty. Z tego roztworu dolewać do miednicy z letnią wodą tyle, aby uzyskać pożądaną moc (barwę). Nie należy bezpośrednio do miednicy sypać kryształków, bo wbrew pozorom nadmanganian potasu rozpuszcza się bardzo powoli i wskutek tego pojedyncze kryształki mogłyby w bez pośrednim kontakcie ze skórą wyrządzić szkody. Kąpiel powinna trwać ok. 10 min., po czym należy stopy wytrzeć specjalnym ręcznikiem, przeznaczonym na zniszczenie gdyż ulegnie trwałemu zaplamieniu. Zamiast nadmanganianu potasu można stosować roztwór formaliny (łyżeczkę do herbaty na miednicę letniej wody), albo wywar kory dębowej (łyżka kory na 0,5 I wrzątku; po zaparzeniu wlać wywar do miednicy z letnią wodą).
Rano dobrze jest wetrzeć w stopy jeden z gotowych preparatów przeciwpotnych lub odwaniających, a w skarpetki lub pończochy, codziennie świeżo wyprane, wsypać odrobinę sproszkowanego kwasu bornego. Trzeba też unikać nieprzewiewnego obuwia, szczególnie na gumowej podeszwie. Jeśli zabiegi te nie doprowadzą do opanowania nadpotliwości, trzeba poradzić się lekarza.
Wśród przyczyn nadpotliwości wymieniono także płaskostopie, które stanowi poważny problem nie tylko ż tego powodu, lecz jest w ogóle istotną, jakkolwiek nie zawsze docenianą wadą kończyn dolnych. Właśnie w latach młodzieńczych rozpoczyna się zazwyczaj rozwój płaskostopia, toteż i zapobieganie temu defektowi również musi być prowadzone u ludzi młodych.


Aby zrozumieć mechanizm powstawania płaskostopia, trzeba na chwilę powrócić do rozwazań anatomicznych. W pozycji stojącej cały cięzar ciała opiera się na stopach, a w czasie chodzenia i biegu spoczywa na przemian to na jednej, to na drugiej stopie. Prawidłowa stopa, złożona z 26 kości i mnóstwa więzadeł, stawów i kaletek maziowych, ma charakterystyczną architekturę jest wysklepiona podłuznie i poprzecznie
Podłużne wysklepienie polega na tym, że stopa (prawidłowa) opiera się przy staniu na pięcie (kości piętowej) i na główkach kości śródstopia przyśrodkowy brzeg stopy jest uniesiony i nie dotyka podłoża Poprzeczne wysklepienie polega na tym ze stopa opiera się o podłoże w części przedniej nie na wszystkich główkach kości śródstopia, lecz tylko na główce pierwszej i piątej podczas gdy pozostałe są nieco uniesione W ten sposób cały ciężar ciała naciska na 3 punkty stopy piętę główkę pierwszej kości śródstopia i główkę piątej kosa śródstopia. Stopień wysklepienia jest zmienny, bo zależy od ciężaru, któremu musi podołać stopa: Gdy człowiek dźwiga ciężar, stopa ulega pewnemu spłaszczeniu, jak resor obładowanego wozu; gdy, człowiek odrzuci ciężar i usiądzie, stopa powraca do poprzedniego łukowato wysklepionego kształtu A więc znów podobnie do resoru.

Top