HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

Z anatomicznego punktu widzenia budowa nogi, czyli kończyny dolnej, podobna jest do budowy kończyny górnej. Tutaj także szkielet kostny składa się z 30 kości: jednej kości udowej, najpotężniejszej kości „rurowej” szkieletu człowieka, dwu koki goleni, czyli podudzia (kości piszczelowej grubszej i kości strzałkowej cieńszej), małej kości uzupełniającej staw kolanowy, zwanej rzepką, siedmiu kości stępu (wśród nich największe są: kość skokowa i kość piętowa), pięciu kości śródstopia i czternastu kości palców, nie licząc kilku małych kostek, zwanych trzeszczkami. Jak i w kończynie górnej, występuje tutaj skomplikowany układ stawów i więzadeł oraz umięśnienie złożone z ponad 60 mięśni, od bardzo silnych, dużych i długich mięśni uda, np. mięśnia czworogłowego, do małych mięśni międzykostnych i glistowatych stopy.
Pielęgnowanie nóg obejmuje w zasadzie te same podstawowe czynności  ale nie tylko Poza zabiegami ścisłe higienicznymi poza gimnastyką trzeba tez uwzględniać pewne typowe dla nóg dolegliwości i wady. Wieczorem kąpie się w wannie a rano – pod natryskiem i przy obu okazjach myje nogi wieczorem dokładnie i ciepłą wodą rano dodatkowo spłukuje wodą chłodniejszą,  latem, gdy nogi pocą się w skarpetkach i pończochach, a brudzą i kurzą bez pończoch, konieczne jest dodatkowe obmycie nóg w połowie dnia W ten sposób można nie tylko przywrócić nogom czystość, lecz również usunąć zmęczenie, odświeżyć je pod każdym względem. Podobnie jak po myciu rąk, tak zwłaszcza po myciu nóg, konieczne jest idealne wysuszenie stóp i przestrzeni między palcowych. Niedopełnienie tego może zimą pociągnąć za sobą odmrożenia stóp, a latem grzybicę.


Grzybicy stóp zapobiega się przede wszystkim przez utrzymywanie nóg w czystosci i suchosci oraz przez noszenie odpowiednich skarpetek pończoch i przewiewnego obuwia. Grzyby skórne; podobnie jak ich leśni „krewni”, dobrze różwijają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Przy nadpotliwosci stóp i nieprzewiewnosci obuwia powstają więc dobre warunki do rozwoju grzybic. Dla zapobieżenia tej chorobie wskazane
jest bardzo często najlepiej codziennie zmieniać skarpetki lub pończochy. Zdjęte skarpetki  pończochy lub rajstopy należy uprać i wysuszyć. Jeżeli nosi się skarpetki wełniane także należy zmieniać je możliwie często co najmniej 2 razy w tygodniu lepiej – co drugi dzień. Zimą nie nosi się przewiewnego obuwia ale warto po powrocie do domu przebrać się w lżejsze obuwie.
Z możliwością zakażenia grzybiczego muszą liczyć się przede wszystkim osoby cierpiące na nadmierne pocenie się stóp. Jest to dolegliwość bardzo rozpowszechniona, przy czym zdarza się, że występuje u dzieci, a zamka prawie zupełnie w okresie pokwitania ale bywa tez przeciwnie nadpotłiwość zaczyna się dopiero po pokwitaniu. Przyczyny nadpotliwości stóp są rozmaite: zaburzenia układu wegetatywnego (sympatycznego parasympatycznego i hormonalnego) zbyt bogate wyposażenie skóry stóp w gruczoły potowe czynniki emocjonalne, cieplne wreszcie anatomiczne (płaskostopie). Nadpotliwość powoduje macerację skóry oraz ułatwia nie tylko zakażenia grzybicze lecz także otarcia a zimą sprzyja odmrożeniom stóp Poza tym osoba dotknięta silną nadpotliwością ma utrudnione stosunki towarzyskie gdyż spocone nogi wydzielają  przykry dla otoczenia zapach. Zwalczanie nadpotliwości wymaga systematyczności i wytrwałości ale doprowadza na ogół do rezultatów.

Powiązane artykuły

Fizjologia skóry

Skóra jako całość stanowi powłokę zewnętrzną organizmu, izolującą go od środowiska zewnętrznego i równocześnie grającą rolę płaszczyzny kontaktu z tym środowiskiem. W tym charakterze skóra nie tylko osłania wewnętrzne tkanki i narządy przed urazami mechanicznymi, lecz również stanowi zaporę przeciwbakteryjną.

Podstawowe czynności w zakresie higieny włosów

Włosy stanowią prawdziwą ozdobę głowy, jeśli są zdrowe, czyste i dobrze utrzymane. Osiągnięcie tego pozornie prostego celu wymaga spełnienia wielu ważnych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, a w pewnej mierze także upiększających.