Gruczoły łojowe

Gruczoły łojowe, podobnie jak włosy, stanowią przydatki skóry. Gruczoł łojowy wydziela tłustą substancję; zwaną łojem skórnym, która odgrywa doniosłą rolę w biologii skóry. Wydzielina ta natłuszcza włosy i skórę, nadając im sprężystość gładkość i pewną wodoszczelność. Zazwyczaj do jednego mieszka włosowego uchodżą dwa gruczoły łojowe; ponadto im cieńszy włos, tym większy gruczoł łojowy. Wreszcie wiele gruczołów łojowych uchodzi wprost na powierzchnię naskórka, bez anatomicznego związku z włosem.
Mieszek włosowy zaopatrzony jest także w maleńki mięsień przywłośny. Gruczoł łojowy usadawia się zazwyczaj w kącie pomiędzy mieszkiem a mięśniem przywłośnym. Gdy pod wpływem nagłego ochłodzenia albo czynników emocjonalnych (strachu): nastąpi skurcz mięśni przywłośnych, wówczas włosy z położenia skośnego przechodzą do położenia prostopadłego względem powierzchni skóry, a zawartość gruczołu łojowego zostaje nagle wyciśnięta. Mówi się wówczas, że „włosy stanęły dęba” ze strachu, albo że wystąpiła „gęsia skórka”. Ostatnie wyrażenie dotyczy skóry, nie owłosionej, czyli: ściśle rzecz biorąc pokrytej jedynie drobniutkimi włosami albo meszkiem.

Powiązane artykuły

Higiena psychiczna

Spośród wielu różnych zagadnień wchodzących w skład pojęcia higieny psychicznej omówione tu zostaną tylko niektóre, wiążące się bardziej bezpośrednio z poruszanymi sprawami higieny i estetyki, podobnie jak przy pracy fizycznej, tak też przy pracy umysłowej, należy okresy wysiłku przedzielać okresami wytchnienia i odprężenia.

Higiena jamy ustnej

Dla każdego człowieka kulturalnego jest rzeczą oczywistą, że jama ustna wymaga specjalnych zabiegów higienicznych, które sprowadzają się do czyszczenia zębów i płukania jamy ustnej jako czynności powtarzane kilkakrotnie w ciągu dnia oraz do systematycznych przeglądów uzębienia, dokonywanych 2 razy do roku u lekarza stomatologa (dentysty).