Ewolucja psychiczna młodzieży

Nie wchodząc w szczegóły bardzo obszernego zagadnienia ewolucji umysłowej i psychicznej młodzieży, któremu poświęcone są liczne poważne publikacje specjalnie poruszone tu zostaną tylko niektóre fragmenty tej problematyki bliżej związane z zagadnieniami higieny i kosmetyki.
Otóz po okresie wzajemnej awersji wypadającej u chlopcow około 12-13-14 roku zycia,a u dziewcząt zas o 2 lata wcześniej następuje okres wzajemnego zainteresowania się dziewcząt chłopcami (około 13-14 roku zycia) i chłopcow dziewczętami (około 15-16 roku zycia). W okresie awersji chłopcy nie lubią dziewcząt pogardzają nimi dokuczają im i wyśmiewają je. Dziewczęta także nie znoszą chłopców, unikają jakichkolwiek kontaktów z nimi i nawiązują przyjaźnie tylko między sobą. Później okres ten mija, ustępując miejsca stopniowo wzrastającemu wzajemnemu zainteresowaniu

.

Chłopcy 15—letni i dziewczęta 13 letnie zaczynają częściej zaglądać do lustra, krytycznie przyglądać się sobie, zaczynają dbać o swój wygląd, o schludność, jednym słowem chcą się podobać.
W chęci podobania się nie ma nic zdrożnego i niewłaściwego. Przeciwnie właśnie uswiadomiona (a nawet nie uswiadomiona) chęc podobania się innym, a w ich liczbie osobom pici przeciwnej prowadzic może do wyrobienia korzystnych i godnych pochwały cech: czystości na co dzień, porządku, dbałosci o zdrowie o sprawność fizyczną o estetyczny wygląd.
Przytoczone granice wieku mają charakter przeciętny a więc orientacyjny; te same zjawiska występują u jednych wcześniej, u drugich później o czystość odzieży i obuwia. Ale nie tylko, chęć podobania się – to także dążność do korzystnego wyróżniania się cechami ducha i umysłu: koleżeńskością, dobrymi postępami w nauce, aktywnością w pracy społecznej, rzetelnością i słownością autorytetem wśród kolezanek i kolegów.
W tym też okresie budzi się wzmożone zainteresowanie budową i funkcjonowaniem własnego organizmu oraz sposobami zapewnienia mu największej sprawności zdrowia i estetyki. Z drugiej strony brak pełnego uświadomienia w tej dziedzinie prowadzi niekiedy do szkód duchowych i fizycznych do przesadnego zainteresowania zagadnieniami kultury fizycznej („kulturystyka”) ze szkodą dla kultury ogólnej, albo do ulegania głupim modom (np. tatuażu) albo do bezsensownego nadużywania kosmetyków przez dziewczęta. O innych szkodach (palenie papierosów, używanie alkoholu, narkomania, choroby weneryczne) będzie jeszcze mowa w odpowiednich wpisach.

Powiązane artykuły

Usta

Jama ustna składa się z przedsionka i jamy ustnej właściwej. Przedsionkiem nazywa się przestrzeń pomiędzy wargami i policzkami,  zębami i dziąsłami (ujmując sprawę z niewielkim uproszczeniem). Natomiast przestrzeń pomiędzy uzębieniem, podniebieniem, dnem a łukami podniebiennymi nazywa się jamą ustną właściwą. Wargi ust uformowane są z mięśnia okrężnego pokrytego tkanką łączną, a następnie nabłonkową.

Gruczoły potowe

Innym rodzajem gruczołów – przydatków skóry – są gruczoły potowe. Mają one zupełnie inną budowę niż gruczoły łojowe.