Jesteś tutaj
Strona główna > Moda > Elegancja i krawcy

Elegancja i krawcy

Obecnie stosowane kunsztowne mieszanki (chociaż prawnie dozwolone), utrudniają zadanie przy wyborze tkaniny.
Nie próbujemy już kroplą acetonu na jedwabiu, czy wytrzyma próbę bez szkody, jako jedwab naturalny, czy też rozpuści się w tym miejscu, kiedy jest z włókien syntetycznych.
Również tylko w noszeniu sprawdzimy, czy jedwabista krepa przeznaczona na kostium pod wpływem deszczu nie skurczy się, jak pospolite włókno cięte
Używamy bowiem tkanin z włókien chemicznych i mieszanych. Tak chce ewolucja obyczajów i przemysłu.
Wełny samodziałowe tkane ręcznie i w praktyce nie zniszczalne zanikają, tak jak sukna z wełny, którą ręcznie przędły nasze prababki
Jedwabie octanowe mają połysk olśniewający, lecz wie le kobiet nosi je z mniejszą przyje innością niż suknie z tkanin pochodzących z delikatnych kokonów jedwabnika, ponieważ nic nie jest zdolne zastąpić delikatności jedwabiu naturalnego.


Środki ostrożności. Oto kilka wskazówek, które zaleca się przestrzegać przed użyciem tkanin. Wełny przed krojem należy dekatyzować, prasując tkaninę przez mokre płótno gorącym żelazkiem. Jeżeli tkanina przedtem była wyciągnięta w fabryce, po dekatyzowaniu powróci do właściwego układu nitek i nie zmieni się W noszeniu. Natomiast nie wolno prasować gorącym żelazkiem włókien syntetycznych – zniekształcają się, tworząc zmarszczki.
Tkaniny bawełniane przed użyciem trzeba zanurzyć w ciepłej wodzie i wyprasować.
Nie kupuj byle jakiej tkaniny w pierwszym napotkanym sklepie. Powinnaś wiedzieć dokładnie, jaki metraż jest ci potrzebny, unikniesz niewłaściwego kroju i zbędnego wydatku.
Metraż. Na kostium klasyczny przy dużej szerokości (140 cm) potrzeba 2,75 m tkaniny.
Na płaszcz o szerokości normalnej: dwie długości płaszcza plus długość rękawa.
Na suknię kloszową z lekkiej tkaniny o szerokości 90 cm – trzy długości całej sukni plus długość rękawa (jeżeli spódnica jest plisowana, pamiętaj że klasyczna plisa wymaga trzech długości na spódnicę i oblicz odpowiednio metraż).
Na bluzkę koszulową liczy się dwa metry tkaniny o szerokości 90 cm.
Na wąską spódnicę wełnianą wystarczy jedna długość przy szerokości tkaniny 140 cm.
Na suknię o średniej szerokości potrzeba jednej długości stanu (wysokość bluzki) oraz dwóch długości spódnicy, plus długość rękawa.
Resztki. – Możesz znaleźć okazyjnie w jednometrowych resztkach, sprzedawanych po obniżonych cenach, materiał na sukienkę dla trzyletniej dziewczynki, bluzę z krótkimi rękawami dla chłopczyka, szorty, majteczki kąpielowe, bolero lub spencer, bluzkę kimonową bez rękawów duży kołnierz, fartuszek.
Konserwacja Zaraz po zdjęciu kurtki, żakietu lub garderoby, powieś go na wieszaku i sprawdź starannie. Jeżeli zauważysz plamę, rozpruty szew, zgniecenie, pozostaw odzież na widocznym miejscu, aby w wolnej chwili doprowadzić ją do należytego stanu.
Wieszając odzież w szafie, możesz zapomnieć o reperacji i spiesząc się przy wyjściu włożysz ją w stanie uszkodzonym, co będzie.
świadczyć o twoim niedbalstwie
Przepisy wywabiania plam znajdziesz w praktycznych poradnikach gospodarskich.
Prasowanie – Wełnę prasuje się przez mokre płótno lniane, co zapobiega wyświeceniu tkaniny.
Do bawełny, lnu i jedwabiu naturalnego używa się gorącego żelazka, do włókien sztucznych i syntetycznych żelazka ciepłego.
Tkaniny przed prasowa¬niem należy zwilżyć, inaczej nie dadzą się wygładzić. Crćpe de Chine prasuje się zaraz po płukaniu, lekko wyżęte, odzyskuje wtedy swój wygląd i połysk.
Pranie – Nie należy nigdy gotować jedwabiu lub bielić go chlorem. Rzeczy kolorowe i białe pierze się oddzielnie. Dzianinom wełnianym przed suszeniem należy przywrócić właściwy kształt. Zachowując te ostrożności – które powinny znać wszystkie kobiety – zaoszczędzisz czas i pieniądze.
Elegancja Garderoba nie zasprawi ci nieraz taki sam i oszczędność. kłopot jak twoja własna, zakupy i odświeżanie jej odbywają się .w takich samych warunkach, jak wyżej opisane. Jednakie oszczędna kobieta nie mająca pieniędzy na kupno kostiumu wybrnie z trudności żaopatrując się w zwykłą suknię, uszytą w domu, w spódnicę i bluzki. Elegancja zaś jej męża zależy od jakosci i dobrego wyglądu jego: ubrań. Tyle że ubrania męskie nie tak szybko wychodzi z mody jak damskie kostiumy, albowiem moda odgrywa tylko względną rolę w męskiej elegancji. Ile ubran powinien miec mężczyzna? Co najmniej trzy. Nosi je dwa trzy, lata lub więcej, jezeli jest staranny. Niech więc kupuje jedno ubranie rocznie i płaszcz co dwa lub trzy lata.
Zakup ubrania powinien odbywać się na jesieni, marynarki i oddzielnych spodni n.a wiosnę. Prócz tego m꿬czyzna potrzebuje czterech – pięciu koszul rocznie, czterech – pięciu par kalesonów lub slipów.
Krawaty i dobrane do nich skarpetki, pulowery i swe szaliki oraz szaliki i rękawiczki moze otrzymywac jako upominki na różne uroczystości i rocznice, jeżeli, oczywiście, małżonka zechce o tym pamiętać.
Powinien tez mieć trzy pary obuwia Latem na wczasach może nosić sandały, bez skarpetek. .
Jeżeli ma skromniejszą garderobę, może przez cały rok nosić ubranie z lekkiej wełny zamiast ubrania zimowego i półsezonowego.

Top