Jesteś tutaj
Strona główna > Moda > Elegancja i krawcy

Elegancja i krawcy

Kiedyż więc mogą mieć czas na to, aby pomyśleć o zalotności, o zachowaniu lub wskrzeszeniu obrazu tej uroczej dziewczyny w bieli, która ukazała się mu w lustrze w dniu ślubu?
Wydatki bardzo łatwo przewyższają dochody. A ponieważ potrzeba zawsze jest ważniejsza od zbytku, to silą rzeczy największej kompresji podlegać będzie zawsze ta część budżetu, która dotyczy własnego ubioru. Stąd tylko jeden krok do uznania nowego stroju za rzecz niepotrzebną.
To wyrzeczenie jest swojego rodzaju wyrazem szlachetności kobiety. Przede wszystkim są matkami i gospodyniani!. Czy można je za to ganić? Jednakże nie mają racji, wyrzekając się elegancji, ponieważ ani mąż, ani później dzieci nie będą im za to wdzięczni. Nie wolno tłumić własnego instynktu piękności, który w każdej kobiecie jest głę¬boko zakorzeniony.
Otóż piękno jest niezbędne dla szczęścia. Uświadomienie to sobie już nawet w fabrykach, gdzie nowe metody zalecają malowanie ścian na jasne kolory, gdzie sale zdobi się kwiatami, a pracę urozmaica się muzyką, co rozwesela robotników i stwarza pomyślne warunki do zajęć. Tym bardziej więc elegancja domu, kobiety i matki wnosi do rodziny dodatkowe szczęście.
A czyż nie jest to twoje najbardziej doniosłe zadanie: pobudzać w sobie i dokoła siebie radość życia?
• Zachowaj więc w swoim budżecie pewną pozycję na wydatki dotyczące elegancji dla siebie i dla swych najbliższych. Rodzina powinna tworzyć całość harmonijną i nie możesz zaspakajać tylko swoich życzeń, zapominając o elegancji męża i dzieci.
• Postaraj się zbadać swój temperament i charakter.
Pewne kobiety z natury są staranne. Zachowują, czystość, nie niszczą swych ubiorów, potrafią utrzymywać je w dobrym stanie.
Inne natomiast, bardziej niedbałe, niszczą suknie, plamiąc je i wypalając dziury papierosem. Jeżeli jesteś staranna kupuj suknie rzadziej, lecz w dobrym gatunku. Jeżeli jesteś nieporządna, kupuj suknie częściej i tańsze: gdy je zniszczysz, strata będzie mniejsza.


Wydatki należy rozłożyć na cały sezon. Podziel rok na dwa okresy: pierwszy o.d marca. do końca września dotyczy garderoby, letniej, drugi od października do końca lutego dotyczy garderoby zimowej.
Skład Weź arkusz papieru lub, jeszcze lepiej, mały garderoby. notes i zapisz w nim wszystko, co będzie ci
potrzebne w ciągu następnych sześciu miesięcy: kostium, płaszcz, suknie, bielizna, obuwie, kapelusze, drobiazgi itd.
Kostium i płaszcz. Jeżeli twoje środki są ograniczone, kupuj na sezon tylko jedną rzecz: kostium albo płaszcz. W tym przypadku nie szukaj okazji lecz dobrego gatunku. Rzeczy nabyte tanio często drogo kosztują. Cenę odzieży należy kalkulować według czasu na jaki ma służyć, a nie według wydatku przy zakupie.
Korzystniej jest nabyć kostium droższy z lepszego materiału, który można nosić przez kilka lat, niż dać się skusić na kostium, który szybko się zużyje znosi.
Aby kostium nie stal się niemodny, odłóż na bok. ostatnie wynalazki mody: kieszeń. naszyta na biodrze lub na piersi, talia ściśnięta, wyłogi ekscentryczne, pas bardzo szeroki lub wąski, szeroki rękaw itp. Pozostań przy linii klasycznej
Tak samo postępuj przy kupnie płaszcza.
Jeśli chodzi o kostium i płaszcz, nie dowierzaj własnym talentom lub talentom swej krawcowej, choćby ta miała najlepsze chęci. Tylko gotowa konfekcja-lub dobry krawiec dadzą ci zadowolenie.
Jeżeli wygodniej jest rozłożyć wydatek na dwa razy, kupuj przede wszystkim tkaninę wełnianą, a do krawca wybierz się w następnym miesiącu.
Wreszcie, jeżeli budżet pozwala ci na zakup droższej odzieży tylko raz w roku, zachowaj gótówkę na zaopatrzenie się w płaszcz zimowy. Latem możesz być elegancka nosząc spódnice, pulowery, suknie bawełniane i tanie kurtki. Wydatki o mniejszym znaczeniu. Po tym kupnie oblicz pozostałe pieniądze i rozdziel je na inne zakupy: obuwie, pończochy, bieliznę, bluzki, kapelusze i różne drobiazgi.
Kobiety w Paryżu i w innych miastach korzystają często z wyprzedaży, urządzanych oó pewien czas przez wiel¬kie magazyny.
Posługuj się także żurnalami mody, gotowymi wykrojami oraz wskazówkami kroju i szycia.
• Obuwie i pończochy. Praktycznej kobiecie wystarczają trzy cztery pary obuwia. Jeżeli jednak masz skłonność do defasonowania pantofli, powinnaś mieć więcej par, aby zmieniać je częściej i w ten sposób oszczędzać. Nie omieszkaj włożyć do nich wieczorem prawideł.
• Obuwie na miarę jest lepsze, lecz znacznie droższe. Kupuj dwie lub trzy pary pończoch w tym samym kolorze a dnia noś pończochy z nylonu w gatunku bardziej wytrzymałym lub nie puszczające oczek. Pończochy 15 deniers, tzw. kryształki, używaj tylko do stroju wieczorowego.
Dodatki – Przy wyborze dodatków kieruj się modą, nada to twej elegancji ton bardziej kolorowy 1 żywy. Bez tego najbardziej prawdziwy szyk staje się jednostajny i nudny. Dodatki te zależnie od sezonu, będą następujące turban, beret, czapeczka z kwastem, chusteczka w kieszonce, kolczyki lub klipsy, naszyjnik z muszelek, z kolorowego szkła lub łańcuszek metalowy, pasek skórzany, z plastyku lub elastyczny, żabot z koronki lub piki, kolorowe rękawiczki, torebka, siatka lub koszyczek, słowem wszystkie drobiazgi ukazujące się krótko na fali czasu i mody, zanim nie znikną, ustępując miejsca innym
Domy towarowe pozwolą ci zaspokoić twe potrzeby w tej dziedzinie bez zbytniego nadwerężenia budżetu. Dawniej stosunkowo prostą strawą było rozpoznanie surowca w tkanin w każdej po dawana była nazwa, a prawo karało fałszerstwa.

Top