Elegancja i krawcy

Słynni krawcy damscy mają podobno swą siedzibę na Olimpie. Jeżeli schodzą z jego wyżyn, to pragną mieć do czynienia ” tylko z wielkimi tego świata.
Czy należy stąd wnioskować, że kobietę rozporządzającą ograniczoną sumą gotówki odsyłają oni do żurnali, do wykrojów papierowych i do domów towarowych, twierdząc, że mają dość zajęcia przy swej pracy twórczej?
Zapewne „są i tacy, którzy nie, przejawiają :zainteresowania dla kobiet nie mogących być ich klientkami. Tacy mogą powiedzieć: „W naszej cywilizacji, która dąży do wprowadzenia bezdusznej, seryjnej jednostajności zamiast tryskającego życiem przedmiotu, kształtowanego ręką ludzką, zachowajmy dla mody całe wyrafinowanie, delikatność i subtelność sztuki wraz z umiejętnością stopniowania odcieni, nie troszcząc się o to ile to ma kosztować. Nie żądajcie od rzeźbiarza, aby wykonał posąg z gipsu pod pretekstem, że marmur jest zbyt drogi”.
Na szczęście są też znakomici krawcy, których punkt widzenia jest zupełnie inny. Taki np. Jakub Fath powiedział co następuje „Nie, elegancja nie jest, na szczęście, tylko zagadnieniem pieniądza! Elegancja jest zagadnieniem gustu i umiejętnej obserwacji. „Oczywiście kobieta nie posiadająca większych pieniędzy na sprawunki dla siebie unika jaskrawych druków, pstrokatych pasów i nie ubiera się do jazdy tramwajem, jak do Cadiliaca.
Styl zależy od typu: czy jest blondynką, czy brunetką, niską czy wysoką. Każda kobieta” powinna wiedzieć jaki styl jest dla niej właściwy, inaczej nigdy nie będzie elegancka. Jeżeli jednak nie zna swego stylu, znaczy to że nie interesuje się modą i nic orientuje się, co należy nosić i co my tworzymy. Zresztą dużo można powiedzieć o tak zwanej elegancji Paryżanek. Zbyt często kopiują ze swego sposobu ubierania się. Bez wspaniałych wystaw na ulicy Saint-‚Honoré cudzoziemcy byliby zdumieni brakiem elegancji na ulicach Paryża, tak jak ja sam często się temu dziwię.
Christian Dior (zmarły niedawno) także nie szczędził zarzutów pod adresem kobiet. Narzekał na niedbalstwo większości kobiet, złe czyszczenie obuwia, wychodzenie bez kapelusza. Kładł nacisk na staranność i drobiazgowość, jakimi należy się kierować w trosce o elegancję. Kobiety, zdaniem Diora, powinny rozumieć, że elegancja nie polega na tym, aby trwać przy swych przyzwyczajeniach.
Warto  nadmienić, że paryskie domy mody wierzą w to, iż są obarczone misją narzucenia całemu światu przewagi Paryża w sprawach gustu i elegancji. Nic miejmy im za złe ich snobizmu, durny i pewnej ekscentryczności. Paryskie domy mody nieraz bywały przedmiotem drwin albo tez padały ofiarą kradzieży. Kradziono bowiem pomysły, aby wzorując się na nich tworzyć plagiaty, toteż nic dziwnego, ze starają się pracować w jak największej tajemnicy. Należy podziwiać ich wysiłek. Za granicą moda francuska jest uważana za inspiratorkę stylu W Sztokholmie pewien wielki producent konfekcji oświadczył: „W Paryżu tworzycie fajerwerki i gwiazdy, my zaś mamy z tego nasz codzienny chleb z masłem.


Posłuchajmy tez znamiennego wyznania czołowej pracownicy krawieckiej, która od dwudziestu pięciu lat pracuje u Maggy Rouff, gdzie rozpoczęła pracę jako podręczna „Lubię mój zawód, widzi się przy nim tyle pięknych rzeczy, szkoda tylko, ze me liczy się godzin dodatkowych”.
Gdy występujemy przeciw wysokim cenom sukien w domach mody, zastanówmy się, ze są one źródłem utrzymania dla całej armii robotnic i sprzedawczyn, przyznajmy tez, ze drogie suknie nie wychodzą zbyt prędko i mody i są trwalsze od innych, ponieważ są lepiej pomyślane i uszyte z materiałów w wysokim gatunku
Jeżeli więc możesz w każdym sezonie być obecna pokazie mody, nie zaniechaj tego Wzorując się na modzie wysubtelnisz gust i staniesz się elegancka..Czytając czasopisma kobiece, oglądając wystawy magazynów konfekcji i krawieckich, poznasz dokładnie wszystko, co tworzy się w dziedzinie mody i nauczysz się ubierać
Nie mów nigdy „Te dziwaczne i drogie suknie są me dla mnie, lecz dla księżniczek, ambasadorowych lub dla gwiazd filmowych. Najskromniejsza urzędniczka i robotnica może i powinna również rozwijać w sobie poczucie piękna, nauczyć się ubierać gustownie i bez pospolitości
Krawcy są naszymi mistrzami Posłuchajmy ich rady nie zapominając o rzeczywistości i naszych możliwościach finansowych. Wiele kobiet uważa, że elegancja jest dla nich niedostępna. Zaledwie wyjdą za mąż, a już pochłaniają je rozmaite zajęcia domowe, a potem przyjście na świąt pierwszego dziecka (nie mówiąc już o następnych) wypełnia. ich dzień bez reszty.

Powiązane artykuły

Elegancja pod otwartym niebiem

W dni upalne możesz rosić lekkie suknie bawełniane, białe bluzki z piki lub płótna, będzie to strój przyzwoity. W dni pochmurne, gdy słonce się chowa, lub wieczorem, gdy chłód skrycie nadchodzi i teren okrywa się mglą ubieraj się w wełnę pulower, kurtka z dzianiny i jersey w kolorach żywych lub spokojnych.