Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > Czym zajmuje się dietetyka?

Czym zajmuje się dietetyka?

Skoro wiesz, czego potrzebuje twój organizm, szybko się przekonasz, że zdrowe odżywianie się jest naprawdę bardzo łatwe. W takim przypadku chudnięcie odbywa się stopniowo, bez ryzyka przemęczenia, hipoglikemii (spadku poziomu cukru we krwi) i ponownego przybytku na wadze.
Zasadą jest nie tylko ograniczenie liczby kalorii, lecz stosowanie zrównoważonej diety przez długi czas.
Jakich diet lepiej unikać?
Na pewno słyszałaś o tych nazwach i zastanawiałaś się, która z diet może być godna zaufania.
Dieta Atkinsa
Można bez ograniczeń jadać tłuszcze i białko (jaja, mięso).
Zakaz dotyczy spożywania węglowodanów, a więc produktów zbożowych (makaronów, ryżu, pieczywa, kasz), ziemniaków, warzyw i owoców, a także słodyczy. Jest to dieta bogato tłuszczowa, a zatem bardzo męcząca dla organizmu, gdyż z powodu braku węglowodanów czerpie on energię z zapasów tłuszczu oraz mięśni. Po jej za kończeniu szybko odzyskuje się utracone kilogramy.


Dieta „rozdzielająca” Jak sama nazwa wskazuje, dieta zabrania łączenia pewnych produktów spożywczych. Niektóre diety tego typu dopuszczają nawet tylko jeden rodzaj produktu podczas posiłku. Niedopuszczalne są połączenia: cukry proste (napoje gazowane, słodycze, ciasta) + białko i węglowodany złożone (produkty zbożowe) + tłuszcze. Jeśli zmusisz się do przestrzegania wszelkich restrykcji, uda ci się schudnąć, lecz za najmniejszy występek płacisz kilogramami! Po powrocie do normalnej diety nie trzeba długo czekać, by ponownie przybrać na wadze.
Głodówka-Polega na zrezygnowaniu z przyjmowania pokarmów stałych, a jedynie piciu herbatek owocowych oraz bulionów warzywnych. Organizm w takim wypadku musi sięgnąć do rezerw, co powoduje także bardzo szybkie chudnięcie. Jednocześnie dochodzi też do utraty masy mięśniowej, zmęczenia, wzrasta podatność na infekcje, a także ryzyko ataku serca. W momencie powrotu do normalnej diety odkłada się jeszcze więcej tkanki tłuszczowej i waga ponownie bardzo szybko wzrasta. Podobnie działają i dają podobne skutki wszelkie diety owocowe.
Dieta białkowa-Jest to obecnie bardzo modna dieta. Stosuje się w niej gotowe preparaty białkowe. Może być ona polecona osobom otyłym tuż przed gwałtownym odchudzeniem (operacja chirurgiczna). Musi być jednak prowadzona pod nadzorem lekarskim. Organizm pozbawiony wystarczającej liczby kalorii musi sięgać po zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej. Podaż białka zabezpiecza przed utratą masy mięśniowej. Po zakończeniu diety powrót do normalnego odżywiania odbywa się stopniowo.

Top