Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > Czym jest nadwaga?

Czym jest nadwaga?

Jak obliczyć idealną wagę? Czy istnieje idealna waga?
Dzięki badaniom naukowym określono normy ciężaru ciała, które uznaje się za „zdrowe”, są one jednak ogólnym wskaźnikiem, nie mówi się więc o „wadze idealnej”, a jedynie o „wadze pożądanej”. Takie podejście bierze pod uwagę różnice w budowie ciała, gdyż normy nie mogą być takie same dla osób niskich i wysokich. Dodatkowo niektóre osoby mają bardziej rozbudowany kościec, będą więc miały wagę dostosowaną do swojej morfologii, która z kolei może nie odpowiadać normom, choć będzie prawidłowa.
Twój organizm jest najlepszym księgowym
Otyłość pojawia się stopniowo, gdyż zachwiany jest twój bilans energetyczny. Mówiąc krótko, mało się ruszasz, a jesz i pijesz więcej, niż potrzebujesz dla pokrycia swoich potrzeb. Jeśli liczba kalorii, którą spożywasz, znacznie przekracza twoje wydatki, to organizm odkłada ich część w postaci tkanki tłuszczowej (czyli wałków tłuszczu). Małe równanie: Ilość energii, której potrzebuje twój organizm, można wyrazić za pomocą prostego wzoru:
Wydatki = podstawowy wydatek energetyczny + aktywność fizyczna + termogeneza, czyli utrzymanie stałej temperatury ciała (zależy od temperatury otoczenia) i efekt termiczny wywołanym spalaniem żywności.

Top