Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > Czym jest nadwaga?

Czym jest nadwaga?

W JĘZYKU POTOCZNYM ZA OSOBY Z NADWAGĄ UWAŻA SIĘ TE „ZBYT PULCHNE”, KTÓRE WAŻĄ ZBYT DUŻO. ZARÓWNO Z MEDYCZNEGO, JAK I OSOBISTEGO PUNKTU WIDZENIA NADWAGA JEST RACZEJ NIEDOGODNOŚCIĄ NIŻ CHOROBĄ I MOŻNA Z NIĄ ŻYĆ, A SYLWETKA MOŻE WYGLĄDAĆ HARMONIJNIE. JEDNAK NADMIAR KRĄGŁOŚCI JEST ZNAKIEM, ZE PRZEKROCZYŁO SIĘ SWOJĄ IDEALNĄ WAGĘ.

Jak rozpoznać, czy ma się nadwagę?
Jeśli twój BMI mieści się między 25 a 30 (wynik dla osób od I 8 lat), to nie ma jeszcze powodu do paniki. Nadmiar 4 lub 5 kilogramów oznacza, że jesteś w okresie powstawania nadwagi. Najważniejsze, aby od tej chwili nie dopuścić do powstania otyłości w przyszłości.

Czym jest otyłość?
Otyłość jest nadwagą, która powstaje w ciągu lat. Mówimy o niej, gdy waga przekracza wagę prawidłową o 25%.
BMI pomiędzy 30 i 35 (w wieku I 8 lat) świadczy o poważnej otyłości.
Jeśli przekracza on 40, to jest oznaką otyłości chorobliwej. Niezależnie jednak od stopnia otyłości, nie należy czekać z jej zwalczaniem, gdyż w innym wypadku w dorosłym życiu może się ona utrwalić.

Co to takiego metabolizm podstawowy?
To wydatek energetyczny organizmu w czasie spoczynku. Dla normalnego funkcjonowania ciało potrzebuje energii, by móc „utrzymać maszynę na chodzie”. Nawet jeśli nic nie robisz, zużywasz całkiem sporą ilości energii, z czego połowa jest niezbędna dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych i odnowy komórek. U mężczyzn mięśnie w spoczynku pochłaniają 20% podstawowego wydatku energetycznego, a u kobiet 15%. Sam proces wzrastania zużywa ponad 2/3 codziennego wydatku energii. Tkanka tłuszczowa także odgrywa rolę w podtrzymaniu funkcjonowania i ochronie twoich organów wewnętrznych, jednak jest mniej wymagająca: zużywa do 5% podstawowego wydatku energetycznego. Lepiej więc mieć bardziej rozbudowaną tkankę mięśniową, która zużywa więcej energii niż tkanka tłuszczowa. W ten sposób zwiększa się wydatek energetyczny. Każdy z nas oczywiście się rusza, więc do podstawowego wydatku energetycznego należy dodać energię zużywaną na aktywność fizyczną.

Top