Czym jest bulimia? Co to jest anoreksja?

ZARÓWNO BULIMIA, JAKI ANOREKSJA SĄ BARDZO POWAŻ­NYMI CHOROBAMI. DOTYCZĄ PRAWIE WYŁĄCZNIE KOBIET (95%) I ZWYKLE ROZPOCZYNAJĄ SIĘ W OKRESIE DOJRZEWANIA.
Czym jest bulimia?
Charakteryzuje się przede wszystkim utratą kontroli nad sobą. Osoba cierpiąca na tę chorobę odczuwa nagłą potrzebę obżerania się. Rzuca się do lodówki i zjada olbrzymie ilości jedzenia. Je wszystko bez różnicy, najchętniej pokarmy tłuste; nie muszą być ani gotowane, ani specjalnie przygotowane. Atak bulimii może nastąpić w każdym momencie: jeśli zdarza się na ulicy, to chory szuka najbliższego sklepu spożywczego, piekarni lub cukierni.
Otoczenie bardzo często nie zdaje sobie sprawy z istniejącego problemu. Osoby chore jedzą zwykle w ukryciu i nie cierpią na nadwagę.

Dla utrzymania wagi stosują leki przeczyszczające, moczopędne i zmuszają się po napadach obżarstwa do wymiotów. Nadmierne spożycie tych leków może mieć poważne skutki zdrowotne: nadżerki w śluzówce przełyku, uszkodzenie nerek i inne.
Przyczyny takiego zachowania są trudne do wyjaśnienia: osoby, które zachowują się w ten sposób, nie rozumieją, co się z nimi dzieje. Z bulimią trudno żyć, gdyż zawsze daje ona uczucie silnego osamotnienia, złe samopoczucie, wyrzuty sumienia i niesmak w stosunku do siebie. Choroba zaczyna panować nad człowiekiem i obawa przed wystąpieniem kolejnego ataku staje się nieustanną obsesją. Ataki często są powodowane jakimś niepokojącym wydarzeniem, z którym można sobie poradzić bez trudności, gdy jest się zdro­wym, lecz urasta ono do olbrzymiego problemu w stanie depresji, co jest często ukrytą przyczyną bulimii. Depresja i próby samo­bójcze są niestety częste.
Dlaczego cierpieć i samotnie walczyć z chorobą przez lata? Lepiej podjąć decyzję o psychoterapii, by móc wyrazić swój niepokój słowami i zwyciężyć bulimię.

Powiązane artykuły

Czy zdrowie i waga idą w parze?

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że dla zdrowia groźna jest otyłość. Nadwaga, czyli kilka kilogramów za dużo, nie stwarza żadnego szczególnego zagrożenia. Oczywiście możesz nie być zadowolona ze swojego odbicia w lustrze. Możesz także szybko się męczyć podczas uprawiania sportu, jeśli już nie podczas wchodzenia po schodach… jednak to nie jest groźne dla zdrowia. Otyłość […]

Czym są składniki odżywcze?

BIAŁKO, WĘGLOWODANY I TŁUSZCZE SĄ SKŁADNIKAMI ODŻYWCZYMI KTÓRE ZNAJDUJĄ SIĘ W POŻYWIENIU. W TWOIM ORGANIZMIE BEZ PRZERWY ZACHODZĄ PROCESY ODNOWY JEDNE KOMÓRKI OBUMIERAJĄ I JEDNOCZEŚNIE TWORZĄ SIĘ NO­WE. TO WSZYSTKO WYMAGA ENERGII, KTÓRĄ ORGANIZM OTRZYMUJE W POKARMIE POD POSTACIĄ BIAŁKA, TŁUSZCZÓW I WĘGLOWODANÓW. NAJCZĘŚCIEJ WSZYSTKIE TE SKŁADNIKI W RÓŻNYCH PROPORCJACH SĄ OBECNE W JEDNYM PRODUKCIE […]