Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > Czy zdrowie i waga idą w parze?

Czy zdrowie i waga idą w parze?

Czy stres sprzyja tyciu, czy chudnięciu?
Stres jest odpowiedzią na agresję fizyczną lub psychiczną. Reakcje na niego są bardzo indywidualne.
Zależnie od swojej osobowości możesz odczuwać gule w gardle, ściskanie w żołądku, przyspieszenie oddechu i bicia serca. Niektóre osoby w takiej sytuacji nie są w stanie nic przełknąć i w konsekwencji tego stres powoduje u nich chudnięcie.
Zupełnie inaczej rzecz ma się z osobami, które starają się łagodzić swoje troski jedzeniem. Stresowi zawsze towarzyszy reakcja hormonalna, która jednak może okazać się niebezpieczna dla figury. W odpowiedzi na stres organizm uwalnia w mózgu opioidy, cząsteczki wywierające efekt podobny do morfiny lub opium, które pozwalają znieść napięcie psychiczne. Im więcej zjadamy rzeczy, które lubimy, tym więcej nasz organizm produkuje opioidów. Jeśli sytuacja się powtarza, to stres wywołany niepokojem lub depresją staje się czynnikiem, który popycha do jedzenia rzeczy słodkich bardziej z przyczyn psychologicznych niż rzeczywistego głodu. Jeśli rozładowujesz stres smacznym kąskiem, to nie rób sobie wyrzutów sumienia. Poszukiwanie sytuacji, które sprawiają nam przyjemność, jest przecież powszechnym odruchem. Czekolada jest naturalnym środkiem antydepresyjnym (co za szczęście!).

Zawiera substancje, które przekształcają się w serotoninę, hormon wpływający na dobry nastrój.
Jest także bogata w substancje tonizujące, takie jak magnez. Trzeba jednak powiedzieć, że jeśli szuka się dobrego źródła magnezu, to można go znaleźć także w grejpfrutach, pomidorach, zielonych warzywach i mięsie z kurczaka. Oczywiście twój mózg może nie odczuć w tym wypadku równie przyjemnych doznań jak po czekoladzie!
Niestety, nikt nie jest w stanie uniknąć stresu. Życie nastolatka jest często pełne domowych lub szkolnych konfliktów, z którymi chcąc nie chcąc musi sobie radzić. A jeszcze trzeba wziąć pod uwagę zmiany hormonalne, które pociągają za sobą zmiany fizyczne i psychiczne.

Top