Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > Czy zdrowie i waga idą w parze?

Czy zdrowie i waga idą w parze?

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że dla zdrowia groźna jest otyłość. Nadwaga, czyli kilka kilogramów za dużo, nie stwarza żadnego szczególnego zagrożenia. Oczywiście możesz nie być zadowolona ze swojego odbicia w lustrze. Możesz także szybko się męczyć podczas uprawiania sportu, jeśli już nie podczas wchodzenia po schodach… jednak to nie jest groźne dla zdrowia. Otyłość z kolei jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić już teraz lub w przyszłości.Wyróżnia się dwa rodzaje otyłości; mają one różne przyczyny i różnie wpływają na zdrowie.

Otyłość zwana pierwotną (95% przypadków) sama jest przy­czyną rozmaitych chorób. W poważnych przypadkach powoduje przerwy w oddychaniu podczas snu (bezdechy), stwarza ryzyko nadciśnienia, wywołuje zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, pod­wyższony poziom cholesterolu we krwi), bóle pleców i stawów (kolan i bioder). Częste są zaburzenia hormonalne, zaburzenia w miesiączkowaniu. W jej wyniku dochodzi także do zmian skór­nych, takich jak rozstępy spowodowane rozciągnięciem skóry.

Otyłość zwana wtórną (5% przypadków) spowodowana jest chorobą, w efekcie której dochodzi do jej rozwoju. Prowadzą do niej choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. choro­ba Cushinga, niedoczynność tarczycy). Niektóre leki, takie jak leki hormonalne, neuroleptyczne, nasenne, antydepresyjne i beta-blo­kery (leki stosowane w chorobach serca), także mogą powodo­wać przybytek masy ciała. Mogą temu towarzyszyć inne objawy, takie jak zwolnienie tempa wzrostu. Taka otyłość powinna być leczona przez specjalistów.
Należy dodać, że śmiertelność wśród osób otyłych w wieku do­rosłym jest wyższa. Częściej zapadają na choroby nowotworowe — mężczyźni na raka prostaty, kobiety na raka piersi, jajników, macicy. Większe jest także ryzyko wystąpienia chorób układu krąże­nia (na przykład zawału). Ryzyko chorób układu krążenia jest większe u tych osób, które byly otyłe jako dzieci lub nastolatki przez dłuższy czas, niż u tych, które zawsze były szczupłe.

Top