Jesteś tutaj
Strona główna > Moda > Co jest ważne dla naszego ubioru i wyglądu?

Co jest ważne dla naszego ubioru i wyglądu?

Oto kluczowe aspekty na które powinnaś zwracać uwagę wybierając ubranie:

1. Linie stroju – cięcia, rzędy guzików, brzegi ubrań, fałdy i ich szerokość, kształty detali itp.
2. Proporcje ubioru i jego długość.
3. Kolory i desenie tkanin.

Linie
W każdym stroju możesz zauważyć różne linie: pionowe (np. zapięcie bluzki), poziome (np. karczek), ukośne (np. deseń sukienki), krzywe (np. owalny dekolt);
Odpowiednio stosując różne linie, możemy wpływać na nasz wygląd poszerzać, zwężać, skracać, wydłużać, pomniejszać i powiększać optycznie naszą sylwetkę.
Proporcje ubioru
Zachowując odpowiednie proporcje ubioru dla Twojego ciała, możesz wydać się wyższa, szczuplejsza i zgrabniejsza, niż jesteś w rzeczywistości.
Długość stroju wpływa na postrzeganie wzrostu. Im dłuższy ubiór tym postać wydaje się wyższa. Uwaga: osoby w bardzo długim stroju(szczególnie niskie) mogą się wydać „przygwożdżone do ziemi”. Dlatego korzystnie jest, jeśli brzeg sukni kończy się nad kostką, a noga jest obuta w czółenka, trzewiki i inne obuwie na wyższym obcasie.
Długość bluzki, żakietu, swetra, kurtki jest również ważna przy odpowiednim kształtowaniu proporcji ubioru. Krótkie bluzki wydłużają dolną część sylwetki, jednocześnie jednak skracają i poszerzają górę tułowia. Przy długich bluzkach czy swetrach postać wydaje się wyższa. Jednak nogi w tym przypadku, stają się optycznie krótsze. Długie żakiety, lekko dopasowane, wyszczuplają figurę.
Kolory
Złudzenia optyczne można także tworzyć przez umiejętne stosowanie odpowiednich zestawów kolorów, deseni i faktur materiałów. Kolory ciemne, „przybrudzone”, „przypudrowane” i zimne – oddalają, pomniejszają, wyszczuplają, dają wrażenie głębi. Kolory jasne, ostre, ciepłe i intensywne sprawiają odwrotne wrażenie – przyciągają uwagę otoczenia.
Desenie
Podobnie jak barwami, można także manewrować deseniami. Wzory zwykle bardziej rzucają się w oczy niż gładki materiał. „Bezpieczne” są desenie klasyczne, nie za duże i nie za małe. Drobne wzorki na puszystej postaci podkreślają rozmiary sylwetki, a desenie bardzo duże i rzadkie jeszcze bardziej ją powiększają.


Pamiętaj!
• Wzory można łączyć ze sobą, gdy są:
– zharmonizowane kolorystycznie,
– różnią się wielkością (łącz raczej małe ze średnimi, średnie z dużymi).
• Większe desenie powinny się znajdować w miejscu, na które chcesz zwrócić uwagę, mniejsze natomiast na tych częściach ciała, których nie chcesz eksponować. Ażury, koronki, hafty również przyciągają wzrok.
• Zwartość wzoru ma decydujący wpływ na to, czy dany deseń Cię pogrubi czy też nie. Desenie gęste lepiej tuszują mankamenty Twojej figury.

Ozdoby i detale
Na wygląd sylwetki wpływają także różne dodatki do ubioru.
• Ozdoby i detale o kształtach opływowych, przylegających do figury są wskazane dla sylwetek puszystych.
• Ozdoby i detale kanciaste, ostre, wystające poza linię stroju mogą powiększyć i poszerzyć sylwetkę.
• Wielkość detali i ozdób powinna być dopasowana do rozmiarów ciała dziewczyny.

Top