Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

Po tym ogólnym wstępie warto dokładniej poznać objawy i przebieg chorób wenerycznych, tzn. chorób zakaźnych, szerzących się wyłącznie lub przede wszystkim drogą stosunków płciowych.
Rzeżączka – najbardziej rozpowszechnioną w Polsce i na całym świecie chorobą weneryczną jest rzeżączki, zwana także tryprem, dawniej zaś wiewiórem, po łacinie gonorrhoea”.
Istota rzeżączki polega na ropnym zapaleniu błon Śluzowych dróg moczowo-płciowych, wywołanym przez bakterie, zwane dwoinkami rzeżączki albo – od nazwiska uczonego – dwoinkami Neissera*).


Okres wylegania (inkubacji) rzeżączki, tzn. czas, jaki upływa od chwili zakażenia się do chwili wystąpienia pierwszych objawów choroby, trwa 2-5 dni, przeważnie 3. dni. U chłopców i mężczyzn główne objawy ostrej rzeżączki są następujące: wyciek ropny z cewki moczowej, pieczenie w cewce moczowej i ból przy oddawaniu moczu. Ropna wydzielina z cewki moczowej jest konsystencji śmietanki, ma barwę żółtozielonkawą, zasycha na bieliźnie tworząc żółte sztywne plamy. Dolegliwości bólowe powodują, że w praktyce mężczyzna nie może níe zauważyć choroby. Wizyta u lekarza i badanie wydzieliny pod mikroskopem: rozstrzygają o rozpoznaniu rzeżączki i pozwalają przeprowadzić leczenie.
Dawniej leczenie rzeżączki było bardzo uciążliwe, wymagało codziennych płukań cewki moczowej i powtarzanych kilka razy dziennie jej przestrzykiwań i trwało w najlepszym razie 6 tygodni, a często znacznie dłużej; leczenie rzeżączki przewlekłej trwać mogło nawet rok i dłużej. Obecnie, dzięki antybiotykom; leczenie rzeżączki trwa tylko kilka dni, ale kontrola po leczeniu musi trwać przez kilka miesięcy, aby upewnić się, że choroba została wyleczona całkowicie i że zakażeniu rzeżączkowemu nie towarzyszyło równocześnie zakażenie kiłą.

Top