Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

Źródłem szerzenia się chorób wenerycznych jest także brak zasad w życiu erotycznym. Kontakty seksualne dopuszczalne u ludzi dorosłych fizycznie i dojrzałych umysłowo nie powinny być traktowane ani jako sport, ani jako towarzyska rozrywka, ani nawet jako konieczne dla zdrowia czynności fizjologiczne. Badania naukowe udowodniły, że wstrzemięźliwość seksualna w wieku młodym, nawet do 24 roku życia, nie jest bynajmniej szkodliwa, a jest z pewnością zupełnie bezpieczna. Najlepiej byłoby uprawiać życie seksualne dopiero w małżeństwie, ale w każdym razie stosunki płciowe powinny być uwarunkowane głębszą więzią i czuciową. W takich przypadkach nie ma nowy o przygodnych stosunkach intymnych i możliwość zakażenia chorobą weneryczną spada prawie do zera.


Jeśli jednak młody mężczyzna lub młoda kobieta poweźmie podejrzenie choroby wenerycznej, musi natychmiast zgłosić się do lekarza specjalisty. Może więc pójść do przychodni, wszystko jedno jakiej, gdyż w sprawach chorób wenerycznych nie obowiązuje rejonizacja, a chorzy wolą chodzić do przychodni z dala od miejsca zamieszkania i od miejsca pracy, aby nie spotykać znajomych. Może zgłosić się także do dermatologa w każdej spółdzielni lekarskiej albo do lekarza prywatnego, ale w takim przypadku musiałby płacić za leczenie, podczas gdy W przychodni zarówno leczenie, jak i leki otrzyma bezpłatnie. Lekarze i personel pomocniczy oraz administracyjny zakładów służby zdrowia obowiązani są do zachowania tajemnicy lekarskiej, z tej więc strony nic nie zagraża osobie chorej.
Od chwili zgłoszenia się do lekarza specjalisty chory powinien jedynie dokładnie stosować się do zaleceń lekarskich, zgłaszać się w oznaczonym czasie na zabiegi i badania kontrolne oraz przestrzegać wskazówek co do sposobu życia. Należy podkreślić z naciskiem, że wszystkie choroby weneryczne są w pełni uleczalne, jeśli leczenie rozpoczęte zostało wcześnie, tzn. w przypadku kiły w ciągu pierwszych kilku miesięcy, w przypadku rzeżączki w ciągu kilku dni, najdalej tygodni Ale nawet późniejsze rozpoczęcie leczenia doprowadza z reguły do wyleczenia, tyle, że pewne szkody mogą pozostać już nieodwracalne, np. bezpłodność.

Top