Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

CHOROBY WENERYCZNE
Uwagi ogólne
Choroby weneryczne stanowią wielki problem zdrowotny o zasięgu społecznym gdyz w ostatnich dwóch dziesięcioleciach nie widać wyraz tendencji do ich wygasania wręcz przeciwnie liczba zachorowań
kształtuje się w Polsce na wysokim poziomie. Choroby weneryczne stanowią szczególne zagróżenie ludzi młodych, niedostatecznie uświadomionych i nie dość ostrożnych.
W tej dziedzinie panuje w wielu środowiskach jeszcze wiele przesądów, które nie ułatwiają walki z chorobami wenerycznymi Są to przesądy dwóch rodzajów: po pierwsze, że choroby weneryczne, zwłaszcza kiła, są nieuleczalne; po drugie, odwrotny przesąd, że leczenie chorób wenerycznych jest tak szybkie i łatwe, że w ogóle nie należy się ich obawiać. Pierwszy przesąd odzwierciedla stan rzeczy sprzed I Wojny Światowej drugi przesadny optymizm lat po II Wojnie Światowej. Poważną przyczyną trudności w zwalczaniu chorób wenerycznych jest wstyd z jednej strony i lekkomyślność z drugiej. Wstyd opóźnia zgłaszanie się chorego młodego człowieka do lekarza, wstyd powoduje niekiedy poszukiwanie pokątnych porad u niefachowców, wstyd nie pozwala poradzić się rodziców lub starszego rodzeństwa.


Lekkomyślność jest źródłem nawiązywania przypadkowych kontaktów płciowych z osobą nieznajomą lub  co na jedno wychodzi z przygodnie poznaną Pociąga to za sobą dalsze bardzo poważne konsekwencje społeczne młody mężczyzna lub dziewczyna u których stwierdzono chorobę weneryczną nie potrafią wskazać lekarzowi od kogo się zarazili Nie znają ani personaliów ani adresu osoby, od której się zarazili. Tymczasem osoba ta może nawet nie wiedzieć (zwłaszcza dziewczyna) ze jest wenerycznie chora, nie leczy się, a choroba czyni w jej organizmie postępy, ponadto stanowi zagrożenie dla następnych partnerów.

Top