Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

W odróżnieniu od brodawek pospolitych i brodawek płaskich atakujących wyłącznie skórę trzecia odmiana brodawek zakaźnych kłykciny kończyste usadawia się na błonach śluzowych i na pograniczu skóry i błony śluzowej Kłykciny kończyste początkowo mają charakter małych okrągłych żywo różowych brodaweczek o wilgotnej błyszczącej powierzchni. Rosną dość szybko, przekształcając się w stożkowate, „kalafiorowate” narośla, uszypułowane, łatwo broczące krwią przy potarciu.
Kłykciny kończyste występują w pobliżu otworów naturalnych ciała: narządów płciowych, odbytu, ust i nozdrzy. U chłopców i mężczyzn są najczęściej umiejscowione na żołędziu napletku i u ujścia cewki moczowej, u dziewcząt zaś i u kobiet na wargach sromowych i w przedsionku pochwy. Występują one w tych okolicach najczęściej z powodu zaniedbania higieny intymnej, oraz przy, kontaktach z osobą chorą albo wskutek zakażenia własnych narządów płciowych brodawkami pospolitymi rąk. Pojawieniu się kłykcin kończystych sprzyjają ostre i przewlekłe choroby narządów płciowych, którym towarzyszy obfite wydzielanie ropy: rzeżączka, rzęsistkowica, upławy na tle nadżerek itp.


Leczenie brodawek zakaźnych zależy od ich charakteru liczby i umiejscowienia, a także od wyposażenia gabinetu lekarskiego i osobistego doświadczenia lekarza. Brodawki zakaźne można więc usuwać przez wyłyzeczkowanie ostrą łyżeczką chirurgiczną albo drogą wypalania elektrycznego, lub diatermokoag ulacja) w znieczuleniu miejscowym, albo” przez wypalenie środkami chemicznymi (stężony kwas octowy, kwas trójchlorooctowy, kwas salicylowy, rezorcyna, kwas azotowy), albo przez zamrażanie (ciekłym azotem albo śniegiem dwutlenku węgla), albo środkami cytostatycznymi (np. pędzlowanie roztworem podofiliny), albo wreszcie naświetlaniem promieni Roentgena. Warto wspomnieć, że do rozpowszechnionych „ludowych” środków należy sok roślinny jaskółczego ziela.
Wybór metody leczniczej należy pozostawić lekarzowi. Mimo znieczulenia leczenie brodawek jest jednak kłopotliwe; Dlatego lepiej im zapobiegać po prostu za pomocą wody i mydła, dostatecznie często stosowanego.

Top