Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

Bardzo często rozpoznanie grzybicy wymaga potwierdzenia badaniem laboratoryjnym. Leczenie grzybicy jest skomplikowane i musi być prowadzone cierpliwie i przez czas dłuższy. Stosuje się nalewkę jodową, barwniki anilinowe kwas undecylenowy oraz inne środki grzybobójcze odkażające, a także złuszczające. W trudniejszych przypadkach, a także z reguły przy grzybicy paznokci, stosuje się leczenie doustne i to przez kilka miesięcy.


Bardzo ważną sprawą jest w czasie leczenia grzybicy stóp zapobieżenie ponownemu zakażeniu za pośrednictwem własnego obuwia Z tego względu najlepiej nosić w tym czasie obuwie najtańsze i wyrzucać je. Najlepiej wyrzucić pierwsze obuwie (stare) po dwóch tygodniach leczenia, następne po dwóch miesiącach, a jeśli zajęte były paznokcie to jeszcze jedną parę po następnych dwóch miesiącach. Jeśli obuwie jest lepszej jakości i wyrzucać go szkoda, należy wypełnić zdjęte buty ściereczkami zwilżonymi formaliną i włożyć na kilka dni do szczelnego woreczka plastykowego Po dezynfekcji nie nosić tego obuwia przez kilka tygodni.
Brodawki zakaźne
Brodawki zdarzają śię co prawda także u ludzi starszych, ale przede wszystkim i najczęściej atakują dzieci i młodzież. Są one wywoływane przez wirusy, czyli drobnoustroje odmienne jakościowo od bakterii i owiele od nich mniejsze. Wirusy brodawek mogą wywoływać 3 odmiany tej
choroby: brodawki pospolite (zwane kurzajkami, a w niektórych okolicach kraju kurzawkami lub kokosiankami), brodawki płaskie, zwane młodzieńczymi,: oraz kłykciny kończyste, zwane szyszkowi nami.
Brodawki pospolite – to narośla przeważnie okrągłe o płaskiej szorstkiej zrogowaciałej i z lekka posiekanej powierzchni. Występują one czasem  pojedynczo, ale bardzo często grupami, po kilka lub nawet kilkanaście sztuk. Mogą występować w każdym miejscu skóry bez wyjątku, ale najczęściej usadawiają się na rękach, w pobliżu paznokci, a nawet pod nimi, a nierzadko tez na podeszwach stóp gdzie mogą być błędnie uważane za nagniotki. Młodzież w wieku szkolnym zaraża się brodawkami przy bezpośrednich kontaktach, w czasie gier, zabaw, mocowania się itd. Z pewnością jedną z głównych przyczyn jest nieprzestrzeganie higieny zbyt rzadkie mycie rąk i nieodkażanie drobnych skaleczeń.
Druga odmiana – brodawki płaskie, czyli młodzieńcze – występuje w postaci wykwitów drobniejszych, bardziej spłaszczonych, czasem nawet mało widocznych, ale z reguły w wielkiej liczbie. Choć często występują na rękach, jednak równie często stwierdza się” ich obecność na twarzy. Czasem, gdy młoda osoba cierpi na trądzik młodzieńczy, może wśród licznych wykwitów trądzikowych nie dostrzec brodawek płaskich. Jeśli jednak leczy się u lekarza albo chodzi na zabiegi do kosmetyczki, obecność brodawek płaskich zostanie szybko dostrzeżona.

Top