Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

Grzybica stóp
Wywołać ją mogą różne gatunki grzybów chorobotwórczych, a największe nasilenie choroby obserwuje się w ciepłej porze roku, co jest związane z poceniem się stop Grzybicy, tej sprzyja więc noszenie nieprzewiewnego obuwia, a także niedostateczne osuszanie nóg po kąpieli. Jedną z przyczyn zarażania się grzybicą stóp są też stale wilgotne, drewniane podściółki w łaźniach pływalniach i kąpieliskach Wielkie znaczenie ma też zakażenie się za pośrednictwem skarpetek i obuwia. Należy to brać pod uwagę na różnego rodzaju obozach, gdzie czasami koledzy zamieniają się obuwiem.
Najczęstszą postacią jest grzybica międzypalcowa stóp, atakująca przestrzenie pomiędzy palcami III a IV oraz IV a y, a znacznie rzadziej pomiędzy 1.1 w lii. Choroba objawia się silnym swędzeniem w szparach międzypalcowych stóp, zwłaszcza wieczorami, oraz zaczerwienieniem, złuszczaniem się naskórka, a czasem nawet pęknięciami i rozpadlinami skóry, bardzo bolesnymi. Ten stan zapalny przechodzi czasem spomiędzy palców na grzbiet stopy.
Drugą postacią grzybicy stóp są ogniska na podeszwach,a głównie na sklepieniu stopy i na jej krawędziach, złożone z licznych pęcherzyków wśród obficie złuszczającego się naskórka. Czasem nawet występują tu pęcherzyki o treści ropnej. Także przy tej postaci grzybicy choremu dokucza silny świąd.


Każda z tych postaci może występować osobno, ale często występują one łącznie, a niekiedy u młodych ludzi co prawda rzadziej proces grzybiczy przenosi się także, na paznokcie.
Aby zapobiec grzybicy stóp, należy jak już wspomniano w jednym z poprzednich rozdziałów nosić przewiewne obuwie, codziennie zmieniać skarpety, pończochy i rajstopy, dokładnie osuszać stopy po każdej kąpieli, stosować środki przeciw nadmiernej potliwości, unikać drewnianych podkładów w kąpieliskach. Gdy w szparze międzypalcowej pojawi się pierwszy objaw świądu, można z powodzeniem zastosować pędzlowanie zwykłą jodyną, jeśli zaś to nie pomoże, należy nie zwlekając odwiedzić lekarza dermatologa.

Top