Choroby zakaźne

Każda dobra maść złuszczająca, np. siarkowa, salicylowa, przeciw świerzbowa, wcierana przez kilka dni w skórę, prowadzi do zlikwidowania choroby. Przed pierwszym wcieraniem można wykąpać się, w okresie kilkudniowego wcierania natomiast nie należy ani kąpać się, ani zmieniać bielizny; bluzek itp. Po zakończeniu wcierań, tj. na 4-5 dzień znów bierze się kąpiel, a w kąpieli mocno szoruje zagrzybione okolice szczoteczką lub gąbką. Po kąpieli należy włożyć czystą bieliznę i odzież, a rzeczy zdjęte dobrze wyprać i wyprasować. Jeśli plamy były jaśniejsze od skóry, trzeba dla wyrównania barwy wystawić skórę na działanie słońca lub kwarcówki.
Zamiast maści można z powodzeniem wcierać w skórę 50-procentowy roztwór tiosiarczanu sodowego (Na2S203; używany też jako utrwalacz fotograficzny), przez 3 dni, 2 razy dziennie. Po każdym wtarciu tiosiarczanu dobrze jest wetrzeć też trochę 5-procentowego octu (ocet spożywczy i rozcieńczyć pół na pół wodą), choć nie jest to absolutnie konieczne. Dalsze postępowanie jak po maściach: kąpiel, zmiana i odkażenie bielizny, nasłonecznienie. Łupież pstry powtarza się zazwyczaj co roku gdyż grzyb jest ogromnie rozpowszechniony, a łatwość zakażenia zależy w znacznej mierze od stopnia wilgotności i odczynu chemicznego skóry.


Spośród grzybic skóry duże znaczenie epidemiologiczne mają grzybice skóry owłosionej grzybica , grzybica strzygąca (atakująca również skórę gładką i paznokcie) oraz rzadsza obecnie grzybica woszczynowa dawniej zwana parchem Te grzybice atakują jednak przeważnie dzieci, toteż nie będą tu omawiane.

Powiązane artykuły

Jak dziewczynka staje się kobietą

Zmiany, o których dotychczas wspomniano, dotyczą wyglądu zewnętrznego. Ale najistotniejsze przemiany następują wewnątrz organizmu. W okresie dojrzewania cały organizm dziewczynki ewoluuje przede wszystkim pod wpływem rozwoju wewnętrznych narządów płciowych, a zwłaszcza gruczołów od których zależy płeć: jajników. Jajniki, w liczbie dwóch; są umiejscowione w dolnej części jamy brzusznej. W okresie dojrzewania, pod wpływem pewnych hormonów […]