Choroby zakaźne

Każda dobra maść złuszczająca, np. siarkowa, salicylowa, przeciw świerzbowa, wcierana przez kilka dni w skórę, prowadzi do zlikwidowania choroby. Przed pierwszym wcieraniem można wykąpać się, w okresie kilkudniowego wcierania natomiast nie należy ani kąpać się, ani zmieniać bielizny; bluzek itp. Po zakończeniu wcierań, tj. na 4-5 dzień znów bierze się kąpiel, a w kąpieli mocno szoruje zagrzybione okolice szczoteczką lub gąbką. Po kąpieli należy włożyć czystą bieliznę i odzież, a rzeczy zdjęte dobrze wyprać i wyprasować. Jeśli plamy były jaśniejsze od skóry, trzeba dla wyrównania barwy wystawić skórę na działanie słońca lub kwarcówki.
Zamiast maści można z powodzeniem wcierać w skórę 50-procentowy roztwór tiosiarczanu sodowego (Na2S203; używany też jako utrwalacz fotograficzny), przez 3 dni, 2 razy dziennie. Po każdym wtarciu tiosiarczanu dobrze jest wetrzeć też trochę 5-procentowego octu (ocet spożywczy i rozcieńczyć pół na pół wodą), choć nie jest to absolutnie konieczne. Dalsze postępowanie jak po maściach: kąpiel, zmiana i odkażenie bielizny, nasłonecznienie. Łupież pstry powtarza się zazwyczaj co roku gdyż grzyb jest ogromnie rozpowszechniony, a łatwość zakażenia zależy w znacznej mierze od stopnia wilgotności i odczynu chemicznego skóry.


Spośród grzybic skóry duże znaczenie epidemiologiczne mają grzybice skóry owłosionej grzybica , grzybica strzygąca (atakująca również skórę gładką i paznokcie) oraz rzadsza obecnie grzybica woszczynowa dawniej zwana parchem Te grzybice atakują jednak przeważnie dzieci, toteż nie będą tu omawiane.

Powiązane artykuły

Pielęgnowanie biustu

Prawidłowe pod względem estetycznym piersi powinny być średniej wielkości ani zbyt małe ani zbyt obfite, choć pojęcie normy jest tutaj dość szerokie. Piersi młodej kobiety, która jeszcze nie karmiła, powinny być jędrne, nieobwisłe i symetryczne (ale nieznaczna asymetria nie jest problemem) Dziewczęta, u których piersi rozwijają się wcześniej niż u koleżanek z tej samej klasy, […]

Higiena psychiczna

Bardzo ważnym czynnikiem wydajnej pracy umysłowej jest należyte wywietrzenie pokoju, w którym się pracuje; i jego oświetlenie. Wywietrzenie najprościej i w każdych warunkach przeprowadza się przez otwarcie okna na kilka minut; co godzinę – w małym pokoju, co 2 godz. w dużym. Te normy są oczywiście tylko orientacyjne i dotyczą zimy. Latem, wiosną i jesienią […]