Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

Jedno – to katar cewki moczowej u mężczyzn, przejawiający się wyciekiem z cewki moczowej, co prawda ani tak obfitym, ani tak piekącym jak przy rzeżączce, ale też nie dający się tak szybko i gładko wyleczyć jak rzeżączka.
Druga choroba – to rzęsistkowica, choroba przede wszystkim dziewcząt i kobiet, bardzo rzadko atakująca mężczyzn. Rzęsistkowica powstaje wskutek zakażenia narządu rodnego kobiecego pasożytem (pierwotniakiem z grupy wiciowców), zwanym rzęsistkiem pochwowym. Rzęsistkowica objawia „się obfitymi upławami barwy białej, pienistymi, czasem żrącymi. Rozpoznanie rzęsistkowicy u: kobiet jest bardzo łatwe. Lekarz ginekolog pobiera do badania kropelkę wydzieliny na szkiełko i w ciągu kilku minut może Odnaleźć pod mikroskopem rzęsistki. Leczenie rzęsistkowicy jest także obecnie łatwe (choć jeszcze przed 20 laty stanowiło trudne zadanie). Pacjentce podaje się doustne środki przeciwrzęsistkowe a niekiedy dodatkowo – także teki miejscowe w formie tabletek dopochwowych. Po 10-dniowym leczeniu następuje z reguły wyzdrowienie. W okresie leczenia nie należy utrzymywać kontaktów płciowych.


Zapobieganie chorobom wenerycznym powinno polegać przede wszystkim na unikaniu przypadkowych kontaktów seksualnych. Olbrzymią rolę w zwalczaniu chorób wenerycznych ma też walka z alkoholizmem. Ludzie zakażają się chorobami wenerycznymi bardzo często w stanie podniecenia alkoholowego, kiedy hamulce natury moralnej i estetycznej ulegają osłabieniu. Pozostałe środki zapobiegania  to używanie prezerwatyw, które mogą ochronić w części przypadków, a także skrupulatne przestrzeganie higieny intymnej, zwłaszcza po stosunku płciowym.

Top