Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

Rzeżączka,- w odróżnieniu od wielu chorób zakaźnych nie pozostawia po sobie odporności, wręcz przeciwnie: „kto raz przeszedł rzeżączkę, może następnym razem zarazić się jeszcze łatwiej.
U kobiet okresem zaostrzenia się rzeżączki jest miesiączka. Zdarza się nawet, że kobieta, chora od dawna na rzeżączkę przewlekłą i nie leczoną, zaraża swoich partnerów tylko w okresie miesiączki lub tuż po jej zakończeniu. W ogóle osoby nie doleczone, do końca, zarówno mężczyźni jak kobiety, stanowią poważne zagrożenie.
Nie. trzeba dodawać, że w okresie leczenia obowiązuje całkowity zakaz utrzymywania stosunków płciowych. Odwołać ten zakaz może, tylko lekarz po zakończeniu leczenia i przeprowadzeniu koniecznych kontroli Lekarz także może ustalić, czy jego pacjent lub pacjentka mogą wstąpić w związki małżeńskie.


Kiła
Niewątpliwie najpoważniejszą chorobą weneryczną jest kiła, dawniej zwana przymiotem albo syfilisem (po łacinie nazwa tej choroby brzmi „Syphilis” albo ‚„Lues”). W odróżnieniu od rzeżączki, atakującej tylko błony Muzo~ narządów moczowo-płciowych, kiła jest chorobą całego organizmu i to chorobą z natury przewlekłą Nie ma w organizmie ani jednego narządu, który nie mógłby zostać zaatakowany przez kiłę. Kiła nie leczona jest chorobą wieloetapową, przy czym okresy jawne i zaraźliwe przeplatają się z okresami utajenia choroby. Kiłę powoduje zarazek, zwany – ze względu na kształt – krętkiem bladym, który został odkryty przez Schaudinna i Hoffmanna4).
Okres wylęgania kiły trwa 2-8 tygodni (najczęściej 3—tygodnie). Po upływie tego okresu w miejscu wniknięcia krętków bladych do skóry, a więc na narządach płciowych, najczęściej na napletku lub żołędzi u mężczyzn a na sromie u kobiet; pojawia się tzw. zmiana pierwotna, przeważnie w formie okrągłego owrzodzenia lub nadżerki (albo jak mówią niekiedy chorzy -„ranki”).

Top