Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Choroby zakaźne

Choroby zakaźne

Jeśli zakażenie obejmuje cewkę moczową, to – podobnie jak u mężczyzn – wydobywa się z niej wydzielina ropna, choć nasilenie tego wycieku jest mniejsze, a bolesność także stosunkowo niewielka, gdyż cewka moczowa żeńska jest krótsza od. męskiej i ma większą średnicę.
Głównym objawem rzeżączki kobiecej jest obfita wydzielina ropna z szyjki macicy, wypływająca ze szpary sromowej jako upławy barwy żółtozielonkawej, czasem gryzące. W tym stanie rzeczy kobieta udaje się zwykle do ginekologa, który poddaje wydzielinę badaniu mikroskopowemu i przeważnie stwierdza tę chorobę. Rzeżączkę żeńską leczyć może zarówno ginekolog, jak dermato-wenerolog, ale  w warunkach miejskich  lepiej aby leczeniem zajął się dermato-wenerolog..
Leczenie rzeżączki ostrej kobiecej nie różni się w zasadzie od leczenia rzeżączki mężczyzn, a skutki nieleczenia, lub odkładania leczenia też są analogiczne proces rzeżączkowy szerzy się i obejmuje przydatki (jajowody i jajniki), czasem także błonę. wewnętrzną macicy, narządy moczowe, stawy. Zapalenie przydatków, któremu towarzyszy ból w dole brzucha i nierzadko gorączka, prowadzi do niedrożności jajowodów i do bezpłodności. Obustronne zapalenie przydatków zawsze kończy się bezpłodnością.

W czasie leczenia rzeżączki zarówno męskiej jak kobiecej należy zachować możliwie spokojny tryb życia przerwać uprawianie sportów, unikać wysiłku fizycznego przez kilka-kilkanacie dni;. w tym czasie należy unikać spożywania pikantnych potraw, a zwłaszcza, alkoholu. . Alkohol wyjątkowo utrudnij leczenie rzeżączki i może łatwo doprowadzić „do komplikacji. Nie tylko wódka i wino, lecz również, a nawet przede wszystkim piwo, .prowokują obostrzenia procesu rzeżączkowego. Po zakończeniu leczenia niekiedy lekarz poleca pacjentowi wypić piwo, aby przekonać się, czy rzeżączka została pomyślnie i do końca wyleczona.

Top