Choroby zakaźne

Do bardzo rozpowszechnionych chorób skóry należą choroby ropne i choroby grzybicze. Spośród ropnych chorób skóry wymieniono już figówkę czyli gronkowcowe zapalenie mieszków włosowych skóry brody i wąsów.
Czyraki – Istnieją także inne gronkowcowe schorzenia mieszków włosowych; do najpospolitszych należy ropień mieszka włosowego i tkanki otaczającej, zwany czyrakiem lub wrzodzianką. Powstać może w każdej okolicy, a niebezpieczny bywa zwłaszcza umiejscowiony na górnej wardze i na końcu nosa. Najlepsze, co można i należy zrobić w takim przypadku – to niezwłocznie udać się do lekarza. Czyrak wargi lub nosa wymaga zawsze leczenia antybiotykami, a często nawet leżenia w łóżku.


Czyraki innych okolic, choć przykre i bolesne, nie są jednak do tego stopnia niebezpieczne. Niewielki czyrak można leczyć nawet sposobami „domowymi”: kilka razy dobrze zajodynować i przyłożyć maść ichtiolową. Ale jeśli po wygojeniu jednego czyraka pojawia się następny, albo jeśli czyraków pojawia się kilka naraz, nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. Czyraczność może wynikać z zaniedbań higienicznych, ale może też być skutkiem zakażenia się ropą od innej osoby; niejednokrotnie powstaje też na tle cukrzycy.Choroby grzybicze atakują skórę zarówno dzieci i młodzieży, jak ludzi dorosłych i starszych. Do najpowszechniejszych należy łupież pstry. Jest to bardzo powierzchowna grzybica skóry tułowia (czasem obejmuje też szyję i okolice barków), mająca postać dużych i (lub) małych, nieregularnie okrągłych albo owalnych plam barwy żółtawobrunatnej, ciemniejszych od nie opalonej skóry otoczenia, lub jasnych plam, czasem prawie białych na tle skóry opalonej. Te plamy to kolonie grzyba. Ze wszystkich grzybic łupież pstry najłatwiej jest wyleczyć.

Powiązane artykuły

Fizjologia skóry

Skóra jako całość stanowi powłokę zewnętrzną organizmu, izolującą go od środowiska zewnętrznego i równocześnie grającą rolę płaszczyzny kontaktu z tym środowiskiem. W tym charakterze skóra nie tylko osłania wewnętrzne tkanki i narządy przed urazami mechanicznymi, lecz również stanowi zaporę przeciwbakteryjną.

Oczy

Oczy stanowią jeden z najczulszych i najdoskonalszych narządów zmysłów. Wystarczy powiedzieć, że po zaadaptowaniu się: do ciemności, oko jest w stanie dojrzeć płomień świecy z odległości 25 km!