Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Chirurgia estetyczna

Chirurgia estetyczna

Usuwanie znamion
Do gabinetów lekarskich i kosmetycznych zgłaszają się nieraz młodzi chłopcy oraz dziewczęta i młode kobiety prosząc o usunięcie „pieprzyków”, „malinek”, znamion, naczyniaków i podobnych wykwitów. Czasem nawet przyprowadzają swoje dorastające córki i chłopców zatroskani rodzice.
Jeśli chodzi o znamiona bo o nich tutaj mowa to panują nastroje od panicznego lęku przed dotknięciem do przesadnie czynnej postawy. W pierwszym przypadku młoda osoba (lub jej matka albo ojciec) godzi się z obecnością na skórze znamienia naprawdę szpecącego, które można by usunąć bezpiecznie i bezboleśnie, gdyż nasłuchała się różnych historyjek o nowotworach i boi się zezłośliwienia wykwitu. W drugim przypadku taka osoba lub jej rodzice domagają się usunięcia tak nieznacznych znamion, że trzeba by się dobrze przyjrzeć, aby je w ogóle zauważyć. Obie postawy skrajne są nieracjonalne.
Znamiona i twory podobne można. Z praktycznego punktu widzenia podzielić na 3 grupy: takie, które należy usunąć z lekarskiego lub kosmetycznego względu; takie które można usunąć bez obawy, a można też bez obawy pozostawić; takie, których bezwzględnie usuwać nie należy. Rozstrzygnięcie przynależności danego znamienia do tej czy innej kategorii należy do lekarza. Natomiast rozstrzygnięcie w ramach kategorii drugiej (,,można usunąć, można nie usuwać należy do zainteresowanej osoby. Jeśli znamię należące do tej grupy szpeci, to lepiej je usunąć.
Niektóre znamiona trudno jest usunąć, choć szpecą I choć wolno by było. Do takich znamion należą rozległe naczyniaki: czasem udaje się usunąć je zamrażaniem, czasem naświetlaniami, czasem innymi sposobami, ale w części przypadków pozostaje tylko je maskować, gdy występują na odsłoniętych częściach ciała. Podobnie rzecz się ma z dużymi znamionami barwnikowymi owłosionymi („myszki”). W wielu przypadkach można takie znamię usunąć, w niektórych przypadkach trzeba je maskować. Znamiona barwnikowe mogą niekiedy stać się niebezpieczne, gdy są stale drażnione, np, uciskiem lub tarciem odzieży. W takich razach lepiej je usuwać, a jeśli to niemożliwe osłaniać.
Technika usuwania znamienia zależy od jego charakteru, wielkości umiejscowienia. Wybór techniki należy do lekarza, który poza wymienionymi kryteriami kieruje się także osobistym doświadczeniem i możliwościami technicznymi. Krótkie omówienie tych sposobów ma na celu wyłącznie poinformowanie Czytelników o możliwościach medycyny.


Znamiona można usunąć drogą chirurgicznego wycięcia; ze zszyciem lub bez zszycia rany (zależnie ód wielkości), albo z przeszczepieniem skóry (przy znamionach bardzo wielkich). Zabiegi takie wykonuje się w znieczuleniu, przeważnie miejscowym (przez wstrzyknięcie miejscowe środka znieczulającego), rzadziej w narkozie ogólnej; jeśli nałożono szwy, to zazwyczaj usuwa się je po upływie ok. 10 dni. Lekarze dokładają przy tym starań, aby po wygojeniu się rany blizna była prawie niewidoczna.

Top