Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Chirurgia estetyczna

Chirurgia estetyczna

Z usuwaniem jednak sprawa jest trudniejsza: wiele osób odchodzi z niczym z gabinetów lekarskich. Bo jeśli tatuaż jest maleńki można go w całości wyciąć lub wypalić aparatem elektrycznym, pozostawiając niewielką i nie kompromitującą blizenkę. Ale jeśli jest duży, nie zawsze można pomóc. Z reguły wszelkie metody usuwania tatuażu pozostawiają jakiś ślad. Czy to będzie wypalenie prądem, albo chemicznymi środkami żrącymi, czy zamrożenie ciekłym gazem, czy wreszcie wycięcie – zawsze pozostaje jakaś blizna,- mniej lub więcej widoczna To prawda, że blizna po oparzeniu nie kompromituje, ale przecież szpeci. Tym bardziej, że jeśli lekarz ma usunąć przez wypalenie napis, np. „Jurek” z przedramienia dziewczyny, musi zrobić bliznę nieco większą od samego napisu, aby nieszczęsne imię nie dało się odczytać z blizny.
Jeśli tak wiele pisze się tutaj o tatuażu, to dlatego, że jest to prawdziwa plaga, zgryzota rodziców i samych młodych ludzi, gdy ockną się z głupoty. Pisze się o tym, by ostrzec tych, którzy być może odczuwają pokusę poddania się tatuowaniu, albo ulegają naciskowi głupszych od siebie kolegów.


Dla porządku jednak dodać należy, że obok rozmyślnego tatuażu zdarza się tatuaż wypadkowy prochem (wybuch) lub ziemią albo żużlem (wypadki drogowe). To jest sprawa odrębna, wykraczająca poza zwykłą kosmetykę młodzieży, wymagająca wielkich zabiegów chirurgicznych I przeszczepów skóry.
Tatuaż rozmyślny kryje w sobie pewne dodatkowe niebezpieczeństwa: bywa nieraz źródłem zakażeń skóry. Znane są przypadki zakażenia organizmu nie tylko banalnymi bakteriami ropnymi, lecz także chorobą weneryczną (kiłą) lub gruźlicą. Ponadto zdarza się także, że w przypadku uczulenia na wprowadzony barwnik następują bardzo burzliwe i niebezpieczne reakcje organizmu.
Kto marzy o morskiej przygodzie niech uprawia sporty, nauczy się pływać, prowadzić żaglówkę, niech studiuje geografię, niech zdaje do szkoły morskiej, niech próbuje służby w marynarce wojennej, ale po co ma się tatuować?

Top