Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Chirurgia estetyczna

Chirurgia estetyczna

Do ważnych zabiegów operacyjnych w młodym wieku, nie wchodzących w zakres chirurgii estetycznej ale bardzo wpływających na estetykę, należy operacja wola, czyli powiększonego gruczołu tarczowego. Rozumie się, że każdy przypadek wola musi być dokładnie zbadany przez lekarza internistę lub endokrynologa. Lekarz także prowadzi leczenie i orzeka, czy w danym przypadku można i należy operować. Gdyby rozstrzygały wyłącznie względy estetyki, operacja byłaby wskazana w przypadku wyraźnego wola, rzucającego się w oczy. Blizna po Operacji wola przebieg a łukowato u podstawy szyi i jest na ogół mało widoczna. Ewentualnie naszyjnik maskuje ją całkowicie; U młodych mężczyzn nie ma w ogóle problemu z blizną, jeśli noszą koszulę z krawatem lub golf.
Tatuaż i jego usuwanie
Często spotykanym w praktyce problemem jest tatuaż i jego usuwanie. Tatuaż czyli pokrywanie skóry trwałymi rysunkami – jest zwyczajem określonych środowisk: marynarzy i żeglarzy, ale także, a może nawet przede wszystkim, środowisk przestępczych. Sam wyraz, ,tatuaż oraz zwyczaj tatuowania pochodzi z Dalekiego Wschodu i wysp Oceanii, gdzie krajowcy pokrywali swoje ciała rysunkami, kierując się względami rytualnymi, religijnymi, obyczajowymi i artystycznymi., „Tatu” (albo w angielskiej traskrypcji „tattoo”) – znaczy w języku polinezyjskim rysunek. 113
W przeszłości tatuowanie znane było także w Europie, np. w Brytanii w okresie podboju rzymskiego. Tatuowanych członków jednego z autochtonicznych plemion Rzymianie zwali Homines picti (,,malowani ludzie skąd też przylgnęła do nich, potem plemienna nazwa „Piktów”.


Tatuowanie polega na wprowadzaniu igiełkami, maczanymi w tuszu i wkłuwanymi w skórę, barwnika, którego cząsteczki wnikają się w skórę właściwą, tworząc rysunek barwy niebieskoczarnej. Używając innych barwników można także uzyskać rysunki winnych kolorach. Dla uzyskania precyzji rysunku fachowcy posługują się szablonem, a zamiast zwykłych igiełek używają specjalnego przyrządu. Wkłucie igły powinno być na tyle głębokie aby barwnik wniknął do skory właściwej a równocześnie nie za głębokie, aby krwawienie go nie wypłukało.

Top