Chirurgia estetyczna

Jeśli chodzi o twarz, to operacje estetyczne u młodych ludzi wskazane są wyłącznie w przypadkach znaczniejszych deformacji i dysproporcji.
Nieznaczne wady estetyczne u dziewcząt i kobiet można poprawić umiejętnym makijażem i odpowiednim uczesaniem. Już wspomniano o makijażu korygującym usta i oczy. Cokolwiek zbyt krótki łub zbyt długi, albo zbyt gruby, nos nadają twarzy charakter i indywidualny wygląd, co więcej mogą nawet dodać wdzięku! Nieznacznie odstające uszy można doskonałe zamaskować odpowiednim uczesaniem, podobnie jak uszy zbyt duże.
Młodzi mężczyźni, nie muszą martwić się zbytnio ani brzydkim zarysem ust ani nieciekawym podbródkiem, gdyż jedno i drugie można ukryć w zaroście. Ale jeśli wada estetyki twarzy jest znacznego stopnia albo jeśli młody człowiek, chłopiec czy dziewczyna odczuwa ją jak garb psychiczny, to lepiej zoperować i to właśnie w młodym wieku 16-18 lat. W tym wieku siły odpornościowe organizmu są duże, a gojenie się przebiega gładko i szybko.
Do tego warto jeszcze dodać że jeśli operacja estetyczna ma zwiększyć szanse życiowe młodej osoby, to lepiej wykonać tę operację u progu startu. Najstosowniejszym okresem są wakacje szkolne, albo okres tuż po maturze, a przed wstąpieniem na wyższą uczelnię. W pierwszym przypadku, gdy operacja zmienia w sposób istotny wygląd twarzy, lepiej dla uniknięcia sensacji pójść do innej szkoły.


Odrębnego potraktowania wymaga operacja biustu. Zasadniczo lepiej by było przeczekać pierwszy poród i karmienie, ale można także operować przed pierwszą ciążą, sposobem pozwalającym zachować czynność gruczołów mlecznych z operacyjną korekcją sutków zbyt małych lepiej poczekać także do porodu i laktacji. Natomiast nieznacznej obwisłości sutków operować nie warto: należy ją korygować biustonoszem. Ale najważniejszą rzeczą jest już w wieku 15-16 lat poradzić się endokrynologa, którego interwencja może uczynić niekiedy operację zbędną: leczeniem hormonalnym udaje się często pobudzić rozwój biustu zbyt małego łub zahamować rozwój biustu zbyt silnie rosnącego. Operacja jest konieczna tylko wtedy, gdy leczenie endokrynologiczne nie dato skutków, a odchylenie wielkości biustu od normy jest rzeczywiście bardzo duże.

Powiązane artykuły

Gruczoły łojowe

W okresie dojrzewania i dorastania, gruczoły łojowe zaczynają wydzielać intensywniej niż w dzieciństwie, wskutek czego powierzchnia skóry ulega: nadmiernemu przetłuszczeniu. W krótkim czasie po dokładnym umyciu twarzy wodą i mydłem cera znów zaczyna błyszczeć. Taki stan nazywany jest łojotokiem. Jest on znamienny dla nastolatków. Nie cała skóra jest wszakże wyposażona w gruczoły łojowe równie obficie. […]

Ewolucja psychiczna młodzieży

Nie wchodząc w szczegóły bardzo obszernego zagadnienia ewolucji umysłowej i psychicznej młodzieży, któremu poświęcone są liczne poważne publikacje specjalnie poruszone tu zostaną tylko niektóre fragmenty tej problematyki bliżej związane z zagadnieniami higieny i kosmetyki.