Chirurgia estetyczna

Chirurgia jest nie tylko jedną z najważniejszych gałęzi i metod medycyny, nie tylko sztuką w służbie zdrowia, lecz również jednym ze sposobów poprawiania usterek urody, wad w zakresie estetyki oraz skutków wypadków i uszkodzeń ciała.

Chirurgia plastyczna koryguje wady rozwojowe (np rozszczepy warg i podniebienia, niedorozwój żuchwy) i likwiduje skutki obrażeń (np. odtwarza utracony w wypadku nos, uszy), chirurgia zaś estetyczna poprawia kształt i długość nosa, likwiduje odstawanie uszu, pomniejsza lub powiększa biust, usuwa znamiona starości (wygładza zmarszczki, podnosi opadające policzki i podbródki), usuwa szpecące  narośla i brodawki, tatuaże itd. Jak widać, zakresy działania chirurgii plastycznej i chirurgii estetycznej częściowo pokrywają się, częściowo zaś się różnią.
Chirurgia estetyczna nie tylko jednak usuwa niefortunne ukształtowanie różnych części ciała. Jest ona bez żadnej przesady chirurgią duszy: usuwa kompleksy, nabolałe obsesje, zmienia stosunek do życia. Źle się czuje młody człowiek, a zwłaszcza dziewczyna, gdy zdaje sobie sprawę ze swojego przykrego, czasem odpychającego wyglądu z powodu zbyt długiego albo nieforemnie garbatego nosa. Źle się czuje młoda kobieta, która i powodu olbrzymiego biustu nie tylko nie może się pokazać na plaży, lecz także w pracy lub na uczelni, mimo luźnej, tuszującej odzieży budzi niezdrową sensację lub uszczypliwe uwagi. Podobnie cierpią chłopcy i dziewczęta o silnie odstających uszach, o bardzo nieregularnym uzębieniu itd. Nawet młodzież 13 i 14 letnia, nie przywiązująca jeszcze tak wielkiej wagi do wyglądu, nie jest wolna od kompleksów na tym tle, gdyż spotyka się z bezmyślnym dokuczaniem, przezwiskami i drwinami że strony rówieśników. Właśnie dla takiej młodzieży chirurgia estetyczna jest prawdziwym dobrodziejstwem.

Zakres działania chirurgii estetycznej jest bardzo szeroki. Poza wymienionymi już typami zabiegów (i poza zabiegami odmładzającymi, co raczej interesować może matki naszych Czytelniczek i Czytelników) może ona usuwać szpecące blizny powypadkowe i zastępować je mało widocznymi bliznami kosmetycznymi, może poprawić wykrój ust i oczu, wyciąć, gdzie trzeba, nadmiar tłuszczu, zmienić nawet kształt pośladków. Najszersze jednak zastosowanie znajduje w wieku młodzieńczym chirurgia estetyczna twarzy i biustu.

Powiązane artykuły

HIGIENA I PIELĘGNOWANIE NÓG

Z anatomicznego punktu widzenia budowa nogi, czyli kończyny dolnej, podobna jest do budowy kończyny górnej. Tutaj także szkielet kostny składa się z 30 kości: jednej kości udowej, najpotężniejszej kości „rurowej” szkieletu człowieka, dwu koki goleni, czyli podudzia (kości piszczelowej grubszej i kości strzałkowej cieńszej), małej kości uzupełniającej staw kolanowy, zwanej rzepką, siedmiu kości stępu (wśród […]